Bazı integrasyon algoritmaları ile LPD modeline optik solitonlar
Optik solitons to LPD model by some integration algorithms
  1. Tez No: 865231
  2. Yazar: YASEMİN KORKMAZ BEŞCANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ilk olarak Kerr yasası nonlineerliği için Lakshmanan-Porsezian-Daniel denkleminin koyu ve tekil optik soliton çözümlerini iki entegrasyon şeması kullanarak elde etmektedir. Bunlar Jacobi'nin genişletilmiş eliptik fonksiyon yaklaşımı ve exp(-ϕ(η))-genişleme yöntemidir. Bu solitonlar için kısıtlama koşulları olarak sunulan varoluş kriterleri de elde edilmiştir. Bir yan ürün olarak, periyodik tekil çözümler elde edilmiş ve bunlar da çalışmada listelenmiştir. Daha sonra vektör bağlantılı Lakshmanan-Porsezian-Daniel denklemini genişletilmiş Jacobi eliptik fonksiyon açılım şeması yardımıyla çift kırılımlı fiberlerde entegre etmektedir. Jacobi çift periyodik dalga çözümleri elde edilmiştir. Bu entegrasyon mekanizması ile elde edilen çözümler, sınırlayıcı durumda, karanlık solitonlara veya tekil solitonlara veya periyodik çözümlere yol açar.
Özet (Çeviri)
This study first obtains the dark and singular optical soliton solutions of the Lakshmanan-Porsezian-Daniel equation for Kerr's law nonlinearity by using two integration schemes. These are Jacobi's extended elliptic function approximation and exp(-ϕ(η))-expansion method. Existence criteria, which are presented as constraint conditions for these solitons, have also been obtained. As a by-product, periodic singular solutions were obtained and these are also listed in the study. It then integrates the vector-linked Lakshmanan-Porsezian-Daniel equation in birefringent fibers with the help of the extended Jacobi elliptic function expansion scheme. Jacobi double periodic wave solutions were obtained. Solutions obtained by this integration mechanism lead to dark solitons or singular solitons or periodic solutions in the limiting case.