COVID-19 Pandemi Sürecinde Sağlık Çalışanlarının Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Algı Düzeylerinin Belirlenmesi
Determınatıon Of Perceptıon Levels Of Healthcare Professıonal On Employee Health And Safety Culture Durıng The COVID-19 Pandemıc
  1. Tez No: 865251
  2. Yazar: MERVE ÖZTAYLAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algı düzeylerinin belirlenmesidir. Nitel tanımlayıcı yöntem ile gerçekleşen çalışmaya Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan 370 sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu ve Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Ölçeği ile toplanmıştır. Ortalama puanlar dikkate alındığında çalışanların sağlığı ve güvenlik kültürü algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Ölçeğin alt boyutları açısından katılımcıların ortalama enfeksiyon önleme ölçek skoru 3,8±,73, ortalama yönetim politikaları ölçek skoru 3,26±,71, ortalama sağlık taramaları ölçek skoru 3,27±,81, ortalama kimyasal madde güvenliği ölçek skoru 3,63±,80, ortalama güvenlik eğitimleri ölçek skoru 3,39±,85, ortalama şiddeti önleme ölçek skoru 3,03±,98, ortalama gıda güvenliği ölçek skoru 3,16±,98, ortalama düşmeyi önleme ölçek skoru 3,36±,98 ve ortalama ölçek toplam skoru ise 3,4±,65'tir. Çalışmadan elde edilen verilere göre lise mezunu olan sağlık çalışanlarının yönetim politikaları, güvenlik eğitimleri skorlarının lisansüstü mezunu olan sağlık çalışanlarına göre daha yüksek olduğu, ön lisans mezunu olan sağlık çalışanlarının sağlık taramaları skorunun lisansüstü mezun olanlara göre daha yüksek olduğu, lise mezunu olan sağlık çalışanlarının kimyasal madde güvenliği skorunun önlisans ve lisansüstü mezunlarına göre daha yüksek olduğu, lisansüstü mezunu olan sağlık çalışanlarının şiddeti önleme skorunun diğer mezun gruplarına göre daha düşük olduğu, önlisans mezunu olan sağlık çalışanlarının şiddeti önleme skorunun lisans mezunlarına göre daha yüksek olduğu, önlisans mezunu olanların düşmeyi önleme skorunun lisansüstü mezunlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulabilmesi için önce sağlık çalışanlarının çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algılarının belirlenmesi ve bu algıyı etkileyen faktörlerin saptanıp gerekli önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of perception of Employee Health and Safety Culture of healthcare workers during the COVID-19 pandemic process. Healthcare workers working at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital were included in the study. A total of 370 people participated in the study. Data was collected with a personal information form and Employee Health and Safety Culture Scale. Considering the mean scores, it was seen that the perception of health and safety culture of the employees was high. The mean Infection prevention scale score of the participants was 3.8±.73, the mean Management screening scale score was 3.26±.71, the mean Health screening scale score was 3.27±.81, and the mean Chemical substance safety scale score was 3.63±.80, The average safety trainings scale score is 3.39±.85, the average violence prevention scale score is 3.03±.98, the average food safety scale score is 3.16±.98, the average fall prevention scale score is 3.36±.98 and the average Total Scale score is 3.4±.65. As a result of the analysis of the data obtained from our study, the management screening and safety training scores of high school graduates were higher than those of postgraduate graduates, the health screening score of associate degree graduates was higher than that of postgraduate graduates, the chemical substance safety score of high school graduates was higher than that of associate degree and postgraduate graduates, It was observed that the violence prevention score of health care workers with postgraduate degrees was lower than the other graduate groups, the violence prevention score of health care workers with associate degree was higher than that of undergraduate graduates, and the fall prevention score of health care workers with associate degree was higher than that of postgraduate graduates. As a result, in order to create a healthy working environment, it is recommended that healthcare professionals' perceptions of employee health and safety culture should be determined, the factors affecting this perception should be determined and necessary precautions should be taken.