Ortaokul öğrencilerinin dinamik istatistik yazılımı ile desteklenmiş öğrenme ortamında istatistik ve olasılık öğretimi: Bir öğretim deneyi
Teaching statistics and probability in a dynamic learning environment supported by statistical software for middle school students: An instructional experiment
  1. Tez No: 865311
  2. Yazar: DUYGU BÜŞRA GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin istatistiksel düşünme becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynayan süreçlerden birinin okuldaki öğrenme deneyimleri olduğu vurgulanmıştır. Bu süreçte, öğrencilerin grafikleri okuma ve aralarında çıkarımlarda bulunma becerisi önemli bir yer tutmaktadır. Ortaokulun son sınıfındaki öğrencilerden beklenen, istatistik ve olasılık öğrenme alanındaki temel becerilere sahip olmalarıdır. Bu beceriler arasında çizgi, sütun ve daire grafiklerini çizebilme, grafikler arası çıkarımlar yapabilme, olasılık konusunda basit olayların olasılığını hesaplayabilme bulunmaktadır. İstatistik ve olasılık öğretimi için düzenlenen öğretim deneyinde farklı öğretim ortamlarının kullanılması gerektiği düşünülmekte ve bu bağlamda teknoloji destekli ortamlarda dinamik istatistik yazılım programlarının potansiyel bir öğrenme aracı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin dinamik istatistik yazılım programını kullanarak istatistik ve olasılık konularını daha etkili bir şekilde öğrenmelerini ve biçimsel ve biçimsel olmayan çıkarımlarda bulunabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak ortaokul düzeyinde 12 öğrenci üzerinde bir öğretim deneyi gerçekleştirilmiştir. Öğretim deneyi üç aşamada gerçekleştirilmiştir: Dinamik istatistik yazılımının tanıtımı, veri analizi ve olasılık konuları içinde temel alan tanım ve kavramların öğretimi, öğrenilen bilgilerin etkinlikler ile desteklenmesi. Öğretim deneyi öncesinde klinik görüşmeler yapılmış ve istatistik ve olasılık öğretim süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın, öğretimde teknoloji destekli araçların kullanımının öğrenci başarısı ve anlayışını artırma potansiyelini vurgulayacağı gibi bu süreçte gerçekleştirilen öğretim deneyini öğrencilerin temel istatistiksel yöntemleri anlamalarını ve veri analizi becerilerini geliştirmeleri üzerinde olumlu bir ilerleme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been emphasized that one of the processes playing an important role in developing students' statistical thinking skills is their learning experiences in school. In this process, the ability of students to read graphs and make inferences among them holds a significant place. It is expected for students in the final grade of middle school to have basic skills in the field of statistics and probability learning. Among these skills are the ability to draw line, bar, and pie charts, make inferences between graphs, and calculate the probability of simple events in probability. It is thought that different teaching environments should be used for statistics and probability education. In this context, dynamic statistical software programs in technology-supported environments are considered as a potential learning tool. This study aims to enable middle school students to learn statistics and probability topics more effectively and make formal and informal inferences using dynamic statistical software programs. In the research, a teaching experiment was conducted on 12 students at the middle school level using qualitative research methods. The teaching experiment was conducted in three stages: Introduction to dynamic statistical software, teaching basic field definitions and concepts in data analysis and probability topics, and reinforcement of learned information with activities. Clinical interviews were conducted before the teaching experiment, and the process of statistics and probability education was examined in detail. The research emphasizes the potential of using technology-supported tools in teaching to increase student achievement and understanding, and the teaching experiment conducted in this process has provided positive progress for students to understand basic statistical methods and improve their data analysis skills.