Genel sağlık sigortasının sağlık hizmet sunumu üzerindeki etkileri : Türkiye sağlık sistemi açısından bir değerlendirme
The effects of general health insurance on health service delivery: An evaluation from the perspective of the Turkish health system
- Tez No: 865313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE YASEMİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de uygulanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminin sağlık hizmet sunumu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. GSS'nin 2008 yılında başlayan uygulamasının ardından sağlık sektörü üzerindeki etkilerinin anlaşılması, sağlık hizmetlerine erişim, finansman, ve sürdürülebilirlik açılarından önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışmada, GSS'nin sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu sistem ile özellikle düşük gelirli grupların geniş kapsamlı sağlık sigortası ile kapsama alınması, sağlık hizmetlerine erişimi ve toplumun sağlık göstergelerinde olumlu gelişmelerin sağlanması hedeflenmektedir. Finansman perspektifinden bakıldığında, GSS'nin sağlık harcamalarının finansmanını nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Prim gelirleri ile sağlık harcamaları arasındaki denge, uzun vadeli sürdürülebilirlik için kritik bir konu olarak belirlenmiş ve politika yapıcıların bu dengeyi koruma sorumluluğu vurgulanmıştır. Ayrıca, GSS'nin sağlık hizmet sunumuna getirdiği Temel Teminat Paketi ve kapsamın belirlenmesi stratejik bir öneme sahiptir. Bu konuda yapılan düzenlemelerin, bir taraftan vatandaşın sağlık hizmetlerine erişiminin kesintisiz olarak sağlanması ve memnuniyet düzeyinin arttırılması diğer taraftan sağlık hizmetlerinin finansmanı konusunda istikrarın oluşturulması ile ilgili olarak denge sağlayacak bir sistemin geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Diğer bir ifade ile GSS'nin sağlık sistemine olan etkileri çok yönlü ve karmaşıktır. Sağlık hizmetlerine daha geniş bir kesimin erişiminin sağlanmış olması önemli bir kazanç iken, finansmanın sürdürülebilirliği ve hizmet kapsamının dengeli bir şekilde yönetilmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur. Gelecekteki zorluklara karşı hazırlıklı olabilmek adına GSS'nin sürekli olarak gözden geçirilmesi ve gerekli adaptasyonların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the effects of the General Health Insurance (GHI) system on health service delivery in Turkey. After the implementation of the GHI in 2008, understanding its effects on the health sector has become an important issue in terms of access to health services, financing, and sustainability. In this study, the effects of the GHI on access to health services are analyzed. With this system, it is aimed to cover especially low-income groups with comprehensive health insurance, to provide access to health services and to ensure positive developments in the health indicators of the society. From a financing perspective, the impact of the GHI on the financing of health expenditures is analyzed. The balance between premium revenues and health expenditures was identified as a critical issue for long-term sustainability and the responsibility of policymakers to maintain this balance was emphasized. Moreover, the Basic Coverage Package introduced by the GHI to health service delivery and the determination of coverage are of strategic importance. It is emphasized that the regulations made on this issue should be developed in a system that will provide a balance in terms of ensuring uninterrupted access to health services and increasing the level of satisfaction of citizens on the one hand, and creating stability in the financing of health services on the other. In other words, the effects of the GHI on the health system are multifaceted and complex. While wider access to health services is an important gain, the sustainability of financing and the need to manage service coverage in a balanced manner are emphasized. Continuous review and adaptation of the GHI is recommended in order to be prepared for future challenges