Türkiye'deki sağlık politikalarının gelişimi ve tıbbi sosyal hizmete yansımaları
The development of health policies in Turkey and their reflections on medical social services
- Tez No: 853811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Healthcare Management, Political Science, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, son 20 yılda Türkiye'de uygulanan sağlık politikalarının gelişimini ve bu politikaların tıbbi sosyal hizmetlere yansımalarını incelemektedir. Araştırma, 2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın başlangıcından itibaren Türkiye'de uygulanan bazı politikaları gündeme getirecektir. Bunlar arasında Genel Sağlık Sigortası'nın uygulanması, aile hekimliği sisteminin getirilmesi, hastane ve sağlık altyapısının genişletilmesi, e-sağlık uygulamalarının yaygınlaştırılması gibi unsurlar bulunmaktadır. Çalışma, sağlık politikalarının tıbbi sosyal hizmetler üzerindeki etkilerini, ve sağlık hizmetlerinin kalitesi üzerine yapılan değerlendirmeleri ele almakta; politika yapıcılar, sağlık çalışanları ve hizmet alan vatandaşlar arasındaki etkileşimlerin sağlık hizmetlerinin sunumu ve kalitesi üzerindeki sonuçlarını tartışmaktadır. Nitel veri analizi yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmada, Türkiye'de sağlık hizmetlerine erişimdeki sosyoekonomik ve coğrafi eşitsizlikleri, bu eşitsizliklerin tıbbi sosyal hizmetler üzerindeki etkilerini, sağlık politikalarının oluşturulma sürecinde etkili olan aktörleri ve bu süreçteki zorlukları, tıbbi sosyal hizmetlerin sağlık sistemine entegrasyonunu ve bu entegrasyonun sağlık politikalarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Tez ayrıca, tıbbi sosyal hizmetin sağlık politikaları ile karşılıklı etkileşimini ve bu etkileşimin sağlık hizmetleri üzerindeki sonuçlarını ele almaktadır. Toplam sağlık harcamalarının artmış olduğu fakat Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) içindeki payının azaldığı gözlemlenmiş ve bu durumun tıbbi sosyal hizmetlere olan yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of health policies implemented in Turkey in the last 20 years and the reflections of these policies on medical social services. The research will bring to the agenda some of the policies implemented in Turkey since the beginning of the Health Transformation Programme in 2003. These include the implementation of the General Health Insurance, the introduction of the family medicine system, the expansion of hospital and health infrastructure, and the dissemination of e-health applications. This study analyses the effects of health policies on medical social services and evaluations on the quality of health services, and discusses the consequences of the interactions between policy makers, health professionals and service users on the delivery and quality of health services. Using qualitative data analysis methodology, this research analyses socioeconomic and geographical inequalities in access to health services in Turkey, the effects of these inequalities on medical social services, the actors influential in the process of health policy making and the difficulties in this process, the integration of medical social services into the health system and how this integration affects health policies. The thesis also analyses the interaction of medical social work with health policies and the consequences of this interaction on health services. It is observed that total health expenditure has increased but its share in the Gross Domestic Product (GDP) has decreased and the reflections of this situation on medical social services are discussed.