Yaratıcı drama ile problem kurma etkinliklerinde problem kurma becerileri ve üst biliş farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of problem posing skills and metacognitive awareness of students in problem posing activities through creative drama
- Tez No: 865381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DERİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmada, matematik dersinde yaratıcı drama yöntemi ile problem kurma öğretiminin öğrencilerin problem kurma becerilerine ve üst biliş farkındalıklarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma yöntemlerinden karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Yaratıcı drama yönteminin etkisini incelemek amacıyla, yirmi ders saati yaratıcı drama ile problem kurma öğretimi gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinde deney ve kontrol gruplu deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde yer alan 46 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin problem kurma becerilerini incelemek amacıyla Divrik (2019) tarafından geliştirilmiş olan“Problem Kurma Becerileri Testi”kullanılmıştır. Öğrencilerin üst bilişsel farkındalıklarını incelemek amacıyla ise Sperling, Howad ve Murphy (2002) tarafından geliştirilen ve Karakelle ve Saraç (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır.“Problem Kurma Becerileri Testi”ve“Üst Biliş Farkındalık Ölçeği”nin analizinde Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Yaratıcı drama dersleri sürecinde kullanılan“Değerlendirme Kağıtların”nda yer alan nitel soruların analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Ayrıca yaratıcı drama dersleri sürecinde öğrencilerin oluşturdukları problemleri incelemek amacıyla Güvenli (2015) tarafından geliştirilmiş olan“Problem Veri Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuca göre, matematik dersinde yaratıcı drama yöntemi ile problem kurma kullanılmasının öğrencilerin problem kurma becerilerini olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Denel işlem sonunda öğrencilerin üst bilişsel farkındalıkları incelendiğinde ise iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığına ulaşılmıştır. Denel işlem sürecinde öğrenciler toplama çıkarma işlemi gerektiren problem kurmada diğer işlemlere göre daha başarılı olmuşlardır ve problem kurma becerileri gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of teaching problem solving with creative drama method in mathematics lesson on learners' problem-solving skills and metacognition awareness. For this purpose, mixed research method was adopted. In order to examine the effect of the creative drama method, twenty hours of problem solving with creative drama were taught. In quantitative research methods, experimental and control group experimental research method was used. The study group of the research consists of 46 primary school fourth grade students in Istanbul. In order to examine students' problem-solving skills, the“Problem Posing Skills Test”developed by Divrik (2019) was used. In order to examine the students' metacognitive awareness, the“Metacognitive Awareness Scale”scale developed by Sperling, Howad and Murphy (2002) and adapted to Turkish by Karakelle and Saraç (2007) was used. Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test were used in the analysis of the problem setting test and metacognition awareness scale. Descriptive analysis was used in the analysis of the qualitative questions in the“Assessment Papers”used in the process of creative drama courses. The“Problem Data Scale”developed by Güven (2015) was used to evaluate the problems posed during the creative drama lessons. According to the result, it can be said that the use of creative drama method in mathematics has a positive effect on students'problem-posing skills. At the end of the experimental procedure, when the metacognitive awareness of the students was examined, it was found that there was no significant difference between the two groups. As a result, the use of creative drama method did not affect students' metacognition awareness. During the experimental process, students were more successful in posing problems requiring addition and subtraction than other operations, and their problem posing skills improved.