Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası video destekli telerehabilitasyon ve geleneksel egzersiz programının erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early outcomes between video-supported telerehabilitation and traditional exercise program following anterior cruciate ligament surgery
  1. Tez No: 865486
  2. Yazar: FURKAN HASAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu prospektif, randomize ve kontrollü çalışmada ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası hasta uyumunun optimal olduğu şekilde uygulanması halinde telerehabilitasyonun geleneksel rehabilitasyona kıyasla erken dönem sonuçlarda ne düzeyde bir değişiklik meydana getirdiğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, ön çapraz bağ rüptürü olup etkilenmiş ekstremiteden ilk kez izole ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu olmadan önce kliniğimize başvuran 24 hasta dahil edildi. Katılımcılar, eşleştirilmiş randomizasyon yöntemi kullanılarak geleneksel grup ve telerehabilitasyon grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki grup da müdahale grubu olmak üzere 4 hafta ve haftada her gün evde egzersiz yaptı. Her iki gruba 4 haftalık sürede aynı rehabilitasyon programı uygulandı. Telerehabilitasyon grubundaki hastalara rehabilitasyon programı yazılı, resimli olarak verildikten ve sözlü olarak anlatıldıktan sonra çekilen standart videoya, hastaların internet üzerinden erişimleri açıldı. Geleneksel grup ise rehabilitasyon programını yazılı, resimli olarak aldı ve program sözlü olarak anlatıldı. Her iki grupta yer alan toplamda 24 hastaya cerrahi öncesi-2. gün (Pre-test), cerrahi sonrası 2. hafta (Mid-test) ve cerrahi sonrası 4. hafta (Post-test) olmak üzere 3 farklı zamanda testler uygulandı ve cerrahi sonrası 1. gün yatak başında ve cerrahi sonrası 2. hafta (Mid-test) ölçümlerinin ardından egzersiz programı verildi. İki grubun opere ekstremite değerlerinin karşılaştırılmasında rehabilitasyon yönergelerinin etkisini değerlendiren grup*zaman incelemesi yapıldı. ÖÇBYK, TEGNER, Memnuniyet anket değerleri, aktif fleksiyon ve ekstansiyon EHA ölçümleri, bacak 15.cm çevre değerleri, yürüyüş parametreleri, hamstring ortalama tork değeri ve propriyosepsiyon 15° ölçümlerinde anlamlı düzeyde fark tespit edilirken (p0,05). Sonuç olarak, kas-iskelet sistemi üzerine pozitif etkileri daha önceden bilimsel çalışmalar ile bildirilen telerehabilitasyonun, ön çapraz bağ cerrahisi sonrası erken dönem sonuçlar üzerine olumlu gelişmeler sağladığı saptanmıştır. Böylece, çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler neticesinde, telerehabilitasyon yönteminin spor yaralanmaları sonrası gerçekleşen cerrahinin ardından klinikte rehabilitasyon alınamadığı ve/veya hastaneye erişimin sağlanamadığı COVİD-19 gibi olağanüstü durumlarda hastaların erken dönem rehabilitasyonlarına katkı sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, controlled study aimed to determine the extent of change in early outcomes between telerehabilitation and traditional rehabilitation programs when patient compliance is optimized following anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. Twenty-four patients presenting to our clinic for isolated ACL reconstruction without previous surgery on the affected extremity were included in the study. Participants were divided into traditional and telerehabilitation groups using matched randomization. Both groups performed home exercises daily for 4 weeks, constituting the intervention period. The same rehabilitation program was applied to both groups over the 4-week period. Patients in the telerehabilitation group were given written and illustrated rehabilitation programs and access to a standard video demonstration via the internet, while the traditional group received the rehabilitation program in written and illustrated form with verbal explanation. Tests were administered at three different times: pre-surgery to post-surgery day 2 (Pre-test), post-surgery week 2 (Mid-test), and post-surgery week 4 (Post-test). Exercise program was provided after measurements at postoperative day 1 and postoperative week 2 (mid-test). Significant differences were observed in ACL-QOL, TEGNER, Satisfaction survey scores, active flexion and extension ROM measurements, calf circumference values at 15 cm, gait parameters, hamstring mean torque values, and proprioception at 15° (p 0.05) Telerehabilitation, which has previously been reported to have positive effects on the musculoskeletal system, was found to lead to favorable developments in early outcomes following ACL surgery. Thus, our study demonstrates that telerehabilitation may contribute to early rehabilitation in exceptional circumstances such as COVID-19, where in-person clinical rehabilitation or hospital access is limited or unavailable.