Ön çapraz bağ tamiri olan futbolcularda motor imgeleme eğitiminin diz fonksiyonları ve kinezyofobiye etkisi
The efect of motor imagery training on knee function and kinesiophobia in football players undergoing anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 995416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanması spor ve rekreasyonel aktivitelerde yüksek oranda görülür. ÖÇB rekonstrüksiyonu ameliyat öncesi ve sonrasında uygulanan fizyoterapi uygulamaları kanıta dayalı tedavilerdir; ancak rehabilitasyon programının içeriği konusunda fikir birliği yoktur. ÖÇB rehabilitasyonuna yönelik klinik kılavuzlar, fizyoterapi tekniklerinde ve iyileşme aşamalarında farklılıklar göstermektedir (Mehl J ve ark. 2017) Motor imgeleme tanım olarak 'bir motor hareketin fiziksel olarak gerçekleştirilmeksizin zihinsel olarak oluşturulması' olarak tanımlanır (Skolasky, Maggard, Li & Riley, 2015). Kişinin önceden aşina olduğu veya olmadığı her durum için gerçekleştirilebilir. Rehabilitasyon alanında ise özellikle motor beceri kazanmak ve performans geliştirmek amacıyla uygulanmaktadır. Ayrıca konsantrasyonun ve özgüvenin gelişimi gibi psikolojik faydalar da sağlayabilir (Munroe, Giacobbi & Hall,2000). Motor İmgelemenin“görsel”ve“kinestetik”olmak üzere iki çeşidi vardır. Görsel imgeleme de içsel görsel imgeleme ve dışsal görsel imgeleme olarak ayrılmaktadır. İçsel görsel imgelemede birey kendi gözünden aktiviteyi yaptığını zihninde canlandırır. Dışsal görsel imgelemede ise birey, sanki bir video kaydından kendini bir hareket gerçekleştirirken izliyormuş gibi görerek aktiviteyi zihninde canlandırır. Kinestetik imgelemede ise kişi, hareketin yoğunluğuna odaklanarak ne hissettirdiğini zihninde canlandırır (Dilek, Ayhan & Yakut, 2020). Diz cerrahilerinde kas gücü (kuadriseps), cerrahi sonrası en önemli sonuç ölçütlerinden biridir. Cerrahiden sonra kuadriseps kuvvetinin kaybı yaygın bir olaydır ve çalışmalar, uzun vadeli kas zayıflığına neden olabilecek merkezi aktivasyon eksikliğinden kaynaklandığını bildirmiştir (Thomas A, Jennifier E, 2012). Hareket temsil yöntemleri, özellikle Motor İmgeleme bu nedenle diz cerrahileri sonrası hastalarda önemli bir rol oynayabilir. Motor İmgeleme, gerçek egzersize benzer merkezi hareket kalıplarını etkinleştirebilir ve ameliyat sonrası motor bozukluklarla ilişkili olabilecek merkezi aktivasyonu ve motor öğrenme sürecini teşvik edebilir (Cuenca-Martínez F, Suso-Martí L,2020). Ayrıca Motor İmgelemenin, periferik düzeyde motor birimlerin motor alımını ve senkronizasyonunu etkileyebilecek adaptif bir nöroplastik süreci teşvik ettiği öne sürülmüştür. Hareket zihinsel yapısı, merkezi düzeyde motor kuvvet üretimi temsilini geliştirebilir, kortikal planlamayı ve ardından periferik motor performansını iyileştirebilir. Kortikospinal uyarılabilirliğin modülasyonu ve otonom sinir sistemi katılımı gibi diğer nörofizyolojik yönler, Motor İmgeleme sonrası motor değişikliklerle ilişkili olabilir (Kanthack ve ark 2017). Çalışmalarda imgelenen hareketler esnasında kullanılan nöral yolların, hareketin gerçekleşmesi ile benzer olduğu görülmüştür (Rushall & Lippman, 1997; Kraeutner, Gionfriddo, Bardouille & Boe, 2014). Ayrıca Elektromiyografi (EMG) çalışmalarında motor imgeleme sırasında gerçekleştirilen aktiviteye göre düşük bir kassal aktivasyon kaydedilmiştir (Jacobson, 1931). Motor imgeleme otonom sinir sisteminin önemli bir parçasıdır. Motor imgeleme sırasındaki kalbe giden sempatik yollar ön singulat korteksin aktivitesi ile modüle edilir ve kardiyovagal aktivite ventral medial prefrontal korteksin kontrolü altındadır ( Wong ve ark., 2007 ). Bu periferal otonomik tepkiler için nöral substrat, sırayla motor imgelemeye aracılık eden motivasyonel ve duygusal durumlarla ilişkilidir. Pratikte motor imgeleme uygulamadaki zorluklardan biri, bireyin motor imgeleme uygulamasının yapabilip yapamadığının bilinmemesidir. Otonomik izleme ve zihinsel kronometre bu meşguliyeti belirlemek için kullanılabilir. Klinik ortamda, kalp hızı gibi basit ölçümlerin, hastaların imgeleme pratiğine katılımının bir tahminini sağlayabilmesi dikkate değerdir (Dickstein ve Deutsch, 2007). Bu noktada elektrodermal aktivitede, kalp hızında ve solunum aktivitesinde artışlar önemlidir. Motor imgeleme sporcularda, sağlıklı kişilerde ve nörolojik hastalıkların birçoğunda motor performansı ve öğrenmeyi olumlu etkilemektedir. Bireysel veya grup oturumları şeklinde uygulanabilmektedir (Ruffino, Papaxanthis & Lebon, 2017; Lotze & Halsband, 2006). Gelişen görüntüleme teknikleri ile motor imgeleme çalışmaları derinleşmiş ve motor imgeleme ve fiziksel performans sırasında premotor alanlar, parietal lob, bazal gangliyonlar, anterior cingulate korteks ve serebellum gibi beyin alanları dahil olmak üzere benzer alanlarda aktivasyonlar oluştuğu gözlemlenmiştir (Dechent, Merboldt, Frahm, 2004; Lacourse, Orr, Cramer, Cohen, 2005; Taube, Mouthon, Leukel, Hoogewoud, Annoni, Keller, 2015). Korku ve ağrı, sporcuların sporlarının iyileşmesini en çok sınırlayan faktörlerdir, yine korku ve ağrı fiziksel performansın yanı sıra stres ve anksiyete ile doğru orantılıdır. (Schwab Reese, 2012). Fizyoterapi araştırmaları bu hususa ve iyileşme süreci üzerindeki unsurlara odaklanmamıştır (Cupal, Brewer,2001). Tüm bu merkezi nöromotor adaptasyonlar sağlık müdahaleleriyle kontrol edilebilir veya sınırlanabilirse, olumsuz etkilerin önlenmesi olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır (Coert ve ark. 2009). Literatür incelendiğinde motor imgeleme eğitiminin ön çapraz bağ yaralanması sonrası ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, yaşam kalitesi gibi parametrelere olan etkilerini incelemiştir. Reaksiyon süresine etkilerini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Motor imgeleme çalışmalarında önemli bir soru da katılımcıların motor imgelemeyi gerçekten yapıp yapmadığının uygulayıcı veya değerlendirici tarafından bilinmemesidir. Çalışmamızda otonomik fonksiyonların ölçümü ile bunun önüne geçmeyi planlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament (ACL) injury occurs at a high rate in sports and recreational activities. Physiotherapy practices applied before and after ACL reconstruction surgery are evidence-based treatments; However, there is no consensus on the content of the rehabilitation program. Clinical guidelines for ACL rehabilitation vary in physiotherapy techniques and recovery stages (Mehl J et al. 2017) Motor imagery is defined as 'mentally creating a motor movement without physically performing it' (Skolasky, Maggard, Li & Riley, 2015) . It can be performed for any situation with or without which the person is already familiar. In the field of rehabilitation, it is especially applied to gain motor skills and improve performance. It can also provide psychological benefits such as improving concentration and self-confidence (Munroe, Giacobbi & Hall,2000). There are two types of Motor Imagery:“visual”and“kinesthetic”. Visual imagery is also divided into internal visual imagery and external visual imagery. In internal visual imagery, the individual visualizes doing the activity through his or her own eyes. In external visual imagery, the individual visualizes the activity in his mind as if he were watching himself perform a movement from a video recording. In kinesthetic visualization, the person focuses on the intensity of the movement and what He visualizes what he feels (Dilek, Ayhan & Yakut, 2020). In knee surgeries, muscle strength (quadriceps) is one of the most important outcome measures after surgery. Loss of quadriceps strength after surgery is a common occurrence, and studies have reported that it is caused by a lack of central activation, which can lead to long-term muscle weakness (Thomas A, Jennifier E, 2012). Movement representation methods, especially Motor Imagery, may therefore play an important role in patients after knee surgeries. Motor Imagery can activate central movement patterns similar to real exercise and promote central activation and motor learning processes that may be associated with post-operative motor impairments (Cuenca-Martínez F, Suso-Martí L,2020). It has also been suggested that Motor Imagery promotes an adaptive neuroplastic process that may affect motor recruitment and synchronization of motor units at the peripheral level. Movement mental framework can improve the representation of motor force production at the central level, improving cortical planning and subsequently peripheral motor performance. Other neurophysiological aspects, such as modulation of corticospinal excitability and autonomic nervous system involvement, may be related to motor changes after Motor Imagery (Kanthack et al 2017). Studies have shown that the neural pathways used during imagined movements are similar to the actual movement (Rushall & Lippman, 1997; Kraeutner, Gionfriddo, Bardouille & Boe, 2014). Additionally, electromyography (EMG) studies have recorded a lower muscular activation compared to the activity performed during motor imagery (Jacobson, 1931). Motor imagery is an important part of the autonomic nervous system. Sympathetic pathways to the heart during motor imagery are modulated by the activity of the anterior cingulate cortex, and cardiovagal activity is under the control of the ventral medial prefrontal cortex ( Wong et al., 2007 ). The neural substrate for these peripheral autonomic responses is associated with motivational and emotional states that, in turn, mediate motor imagery. One of the difficulties in applying motor imagery in practice is that it is not known whether the individual can perform motor imagery. Autonomic monitoring and mental chronometry can be used to identify this preoccupation. It is noteworthy that in the clinical setting, simple measurements such as heart rate can provide an estimate of patients' engagement in imagery practice ( Dickstein and Deutsch, 2007 ). At this point, increases in electrodermal activity, heart rate and respiratory activity are important. Motor imagery positively affects motor performance and learning in athletes, healthy individuals and many neurological diseases. It can be applied in individual or group sessions (Ruffino, Papaxanthis & Lebon, 2017; Lotze & Halsband, 2006). With developing imaging techniques, motor imagery studies have deepened and it has been observed that activations occur in similar areas during motor imagery and physical performance, including brain areas such as premotor areas, parietal lobe, basal ganglia, anterior cingulate cortex and cerebellum (Dechent, Merboldt, Frahm, 2004; Lacourse , Orr, Cramer, Cohen, 2005; Taube, Mouthon, Leukel, Hoogewoud, Annoni, Keller, 2015). Fear and pain are the factors that most limit athletes' sports recovery, again fear and pain are directly proportional to stress and anxiety as well as physical performance. (Schwab Reese, 2012). Physiotherapy research has not focused on this issue and the elements on the healing process (Cupal, Brewer, 2001). If all these central neuromotor adaptations could be controlled or limited by health interventions, it would significantly reduce the likelihood of preventing adverse effects (Coert et al. 2009). When the literature was examined, the effects of motor imagery training on parameters such as pain, joint range of motion, muscle strength, and quality of life after anterior cruciate ligament injury were examined. No study has been found examining its effects on reaction time. An important question in motor imagery studies is that the practitioner or evaluator does not know whether the participants actually perform motor imagery. In our study, we plan to prevent this by measuring autonomic functions.