1950 sonrası çağdaş Iraklı sanatçıların resimlerindeki biçimsel özelikler
Formal features in the paintings of contemporary Iraqi artists after 1950
  1. Tez No: 865576
  2. Yazar: MUHAMMED HAMMİD HASSAN HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM ÇOBAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Biçim, yapıtın anlamını ve algılanmasını duyusal olarak etkileyen ve alıcıyı yapıtın içeriği, çağrışımları, nitelikleri hakkında bilgilendiren görsel algılar içinde yer alan, yapıtı oluşturan estetik ve görsel sanat öğelerinden biridir. Resim sanatında eserin tasarımsal ve kompozisyon yapısı içinde en önemli problematik yapılardan biri olarak kabul edildiği düşünülen biçimi, Çağdaş Iraklı sanatçılar eserlerinde bireysel olarak çözümlemeye çalışmışlardır. Bu çözümleme sürecinde Batı resim sanatının, modern sanat eğilimlere uzanan deneyimlerinden etkilenip ilham almışlar ve resimlerinde biçimsel özellikleri kendi düşünsel yapılarıyla ortaya koymuşlardır. Aynı zamanda eserlerinde biçimsel özellikleri ortaya çıkmaya çalışırken yöntem, teknik ve uslup çeşitliliğine gitmişler ve Irak'ın yerel özgünlük karakterini de korumaya çalışmışlardır. İncelenen litaratür taraması sonucunda araştırmanın konusu olan“Çağdaş Iraklı Sanatçıların Çizimlerinde Biçimsel Özellikler”üzerine toplu bir çalışma ve incelenme yapılmadığı görülmüştür. Araştırma kapsamında eserlerinin biçimsel özellikleri açısından çağdaş Irak resim sanatı içinde modern sanatın uygulama sahnesine öncülük etmiş ve Irak'a özgü çağdaş bir sanat kimliği oluşturma çabası içinde olan Faik Hasan, Asim Abdel Amir, Muhammed Muhraddin, Saad El-Ta'ii, Hafız El-Durubi, Şakir Hasan El-Saeid, Cevat Selim , İsmail El-Şeyhli, Fahir Muhammed, Nuri El-Ravi' 'nin sanatsal kimlikleri ve onları temsil eden seçki 3 (üç)'er eser örneği incelenmiş ve yorumlanmıştır. Uygulama çalışmaları 10 (on) eserle sınırlandırılmıştır. Literatür taraması, nitel, biçimsel analiz (görsel) ve analitik araştırma ve inceleme yöntemleri sonrası ortaya çıkan verilerin değerlendirilmesinden sonra ortaya çıkarılan bulguların, çağdaş Irak resmi içinde biçimsel açıdan orijinal bir dil yaratma çabasındaki sanatçılara, farklı bakış açıları kazandırması yönünde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Form is one of the aesthetic and visual art elements that constitute the work, which is included in the visual perceptions that affect the meaning and perception of the work sensually and inform the buyer about the content, connotations and qualities of the work. Contemporary Iraqi artists have tried to analyze the form, which is considered to be one of the most important problematic structures within the design and composition structure of the work in painting, individually in their works. In this analysis process, they were influenced and inspired by the experiences of Western painting art extending to modern art trends, and they revealed the formal features in their paintings with their own intellectual structures. At the same time, while trying to reveal the formal features of their works, they diversified in method, technique and style and tried to preserve the local originality of Iraq. As a result of the literature review, it was seen that there was no collective study or analysis on the subject of the research,“Stylistic Features in the Drawings of Contemporary Iraqi Artists”. Within the scope of the research, in terms of the formal features of his works, he has pioneered the application scene of modern art within contemporary Iraqi painting and is in an effort to create a contemporary art identity specific to Iraq. The artistic identities of Faiq Hassan, Asim Abdel Amir, Mohammad Mohreddin, Saad Al-Tai, Hafiz Al Durubi, Shakir Hassan Al Said, Jawad Salim, Ismael Al-Sheikhly, Fahir Muhammed, Nouri Al-Rawi' and their Three (3) representative works were examined and interpreted. Application studies are limited to 10 (ten) works. It is thought that the findings revealed after evaluating the data obtained after literature review, qualitative, formal analysis (visual) and analytical research and examination methods may help artists who strive to create a formally original language within contemporary Iraqi painting to gain different perspectives.