Sağlıklı yaşam algısının oluşumunda ınfluencer iletişimi: Sosyal medya üzerine bir araştırma
Influencer communication in the formation of healthy life perception: A research on social media
  1. Tez No: 865582
  2. Yazar: MERAL ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN TUFAN YENİÇIKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmada, Instagram'da sağlıklı yaşam alanında paylaşım yapan influencerların sosyal medya kullanıcıları üzerinde sağlıklı yaşam algısının oluşmasına nasıl yön verdiği incelenmiştir. Çalışma, Instagram'da en az bir tane sağlıklı yaşam influencerı takip eden kullanıcıları kapsamaktadır. Çalışmada anket tekniği kullanılmıştır. 18-55 yaş aralığında 412 kişiye uygulanan anket 05.10.2023-06.11.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Anket verilerinin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada, Instagram'da takip edilen sağlıklı yaşam influencerlarının takip edilme alanlarının demografik özelliklere göre değiştiği ortaya çıkmıştır. Sağlıklı yaşam algısı ölçeği sonucuna göre, katılımcılarda sağlıklı yaşam algısının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sağlıklı yaşam algısı ve influencer ölçeği sonucuna göre, katılımcılarda sağlıklı yaşam algısının oluşmasında sağlıklı yaşam influencerlarının etkisinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sağlıklı yaşam ve influencer ölçeğinin alt boyutlarından olan tutum boyutunun demografik özelliklere göre farklılaşmadığı, duygusallık boyutunun yaşa göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, eğlence ve olumsuzluk boyutunun cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Korelasyon analizine göre, sağlıklı yaşam ve influencer ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Sağlıklı yaşam algısı ve sağlıklı yaşam algısı ve influencer ölçeği arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was examined how influencers who share healthy living on Instagram direct the perception of healthy living among social media users. The study includes users who follow at least one healthy lifestyle influencer on Instagram. Survey technique was used in the study. The survey was applied to 412 people between the ages of 18-55 and was conducted between 05.10.2023-06.11.2023. SPSS 20.0 package program was used to analyze the survey data. The study revealed that the following areas of healthy lifestyle influencers followed on Instagram vary according to demographic characteristics. According to the results of the healthy life perception scale, it was revealed that the participants had a high perception of healthy life. According to the results of the healthy life perception and influencer scale, it was revealed that healthy life influencers had a high impact on the formation of healthy life perception in the participants. It has been revealed that the attitude dimension, which is one of the sub-dimensions of the healthy life and influencer scale, does not differ according to demographic characteristics, the emotionality dimension shows a significant difference according to age, and the fun and negativity dimension shows a significant difference according to gender. According to the correlation analysis, it was revealed that there was a significant relationship between the sub-dimensions of the healthy life and influencer scale. It has been revealed that there is a significant relationship between the perception of healthy life and the influencer scale.