Quantifying uncertainties in fragility function parameter estimation for structural modeling uncertainties
Yapısal modelleme belirsizlikleri için kırılganlık fonksiyonu parametre tahmini belirsizliklerinin ölçülmesi
- Tez No: 865611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Büyük ölçekli sismik risk değerlendirmeleri afet yönetimi planlamasında çok önemli bir role sahiptir. Toplumların sismik olaylara karşı dayanıklılığının artması için yapısal kırılganlığın doğru değerlendirilmesini gerekmektedir. Bu çalışmada, kayıp değerlendirme analizlerinin doğruluğunu artırmak amacıyla, kırılganlık fonksiyonlarındaki belirsizliğin ölçülmesi için malzeme özellikleri, geometrik karmaşıklıklar, ve modelleme varsayımları gibi farklı kaynakları olan belirsizliklerin kırılganlık eğrileri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu araştırmada, çeşitli modelleme belirsizliklerini göz önünde bulundurarak, yönetmeliklere uygun betonarme konut binaları için kırılganlık fonksiyonu parametrelerinin tahmin edilmesi konusuna odaklanılmıştır. Bu çalışmada, simülasyonlar ve duyarlılık analizleri aracılığıyla bu belirsizliklerin kırılganlık tahminleri üzerindeki etkisi sistematik olarak incelenmiştir. Yapısal analizlerde rastgele değişkenlerin olasılıksal dağılımı Latin hiperküp örnekleme tekniği ile dikkate alınmıştır. Sismik girdiler, farklı zemin koşulları ve tehlike seviyeleri için yürütülen tehlike analizleri aracılığıyla ifade edilmişlerdir. Çalışmada, modelleme belirsizlikleri dahil edilen ve edilmeyen senaryoların karşılaştırmalı analizi ile kırılganlık hesaplamalarında yapısal parametrelerdeki değişkenliğin etkisinin önemi vurgulanmıştır. Çalışmada geniş kapsamlı değişken yapısal parametrelerinin kırılganlık hesaplamaları üzerindeki etkisi ölçülerek olasılıksal yapı tepki analizi alanına katkıda bulunulmaktadır. Bu araştırma, değişken yapısal parametrelerin kırılganlık üzerindeki etkisine yönelik bir bakış sağlayarak olasılıksal yapı tepkisi değerlendirmesine katkıda bulunmaktadır ve dolayısıyla sismik bölgelerdeki altyapının daha güvenli ve dayanıklı olması için katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Large-scale seismic risk assessments have a crucial role in disaster management planning. Ensuring the resilience of communities against seismic events necessitates the accurate assessment of structural vulnerabilities. In this study, the effects of uncertainties originating from diverse sources such as material properties, geometric complexities, and modeling assumptions on fragility curves are investigated for uncertainty quantification in fragility functions to improve the accuracy of loss assessment analyses. This research focuses on estimating fragility function parameters for selected code-compliant residential buildings consisting of reinforced concrete frames while considering various modeling uncertainties. Through rigorous simulations and sensitivity analyses, the study systematically examines the influence of these uncertainties on the fragility predictions. The Latin hypercube sampling technique is utilized to represent the probabilistic distribution of random variables in structural analyses. The seismic input is expressed through hazard analyses conducted for different soil conditions and hazard levels. The study emphasizes the importance of accounting for structural variability in fragility calculations with comparative analysis between scenarios with and without modeling uncertainties and contributes to probabilistic structure response assessment by quantifying the impact of a wide range of structural input variables on the fragility calculations. This research contributes to probabilistic structure response assessment by offering insights into the influence of structural input variables on fragility, ultimately contributing to safer and more resilient civil infrastructure in seismic regions.