Trakya Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nde tekrarlayan kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerin sağ kalımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the survival of teeth with secondary root canal treatment at Trakya University, Faculty of Dentistry
- Tez No: 865659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN CAN ÇANAKÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Endodonti Anabilim Dalında tekrarlayan kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerin preoperatif radyografik görüntülerinin ve en az 5 yıl sonraki postoperatif radyolojik ve klinik bulguların incelenerek sağ kalım ve başarı oranlarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya 2015-2017 yılları arasında tekrarlayan kök kanal tedavi uygulanan 496 hasta dahil edilmiştir. Hastaların işlem öncesi radyolojik ve demografik verileri ve kliğinimize tekrar başvuran hastaların işlem sonrası radyolojik ve klinik verileri kaydedilmiştir. Ağızda var olan dişler yani sağ kalım oranı %73.5 bulunmuştur. Klinik ve radyografik muayene sonucu sağlıklı olan dişler yani başarı oranı %79 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the survival and success rates of teeth that secondary root canal treatment at the Department of Endodontics, Trakya University Faculty of Dentistry Hospital by examining preoperative radiographic images and postoperative radiologic and clinical findings at least 5 years later. This study included 496 patients who underwent secondary root canal treatment between 2015 and 2017. Preoperative radiologic and demographic data of the patients and postoperative radiologic and clinical data of the patients who re-applied to our clinic were recorded. The survival rate was found to be 73.5% for the teeth present in the mouth. The success rate was 79% for teeth that were healthy as a result of clinical and radiographic examination.