Ortaokul matematik öğretmenlerinin öğretmen özerklik algıları ve öğretim stili tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between secondary school mathematics teachers' perceptions of teacher autonomy and teaching style preferences
  1. Tez No: 865660
  2. Yazar: BEYZA BACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Okullarda öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında matematik dersi gelmektedir. Matematiğin diğer derslere göre daha soyut bir ders olması buna sebep olarak gösterilebilir. Şüphesiz ki matematik dersindeki başarısızlığın nedenini tek bir faktöre bağlamak yetersiz olacaktır. Bu faktörlerden öğretmen faktörü eğitim sisteminin en temel yapıtaşı kabul edilmektedir. Bu bağlamda söz edilen öğretmen faktörü öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önüne alarak öğrenmeye rehber olması beklenmektedir. Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin özerklik algı ile öğretme stili tercihleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda matematik öğretmenlerinin özerklik algıları ve öğretim stili tercihi düzeyleri belirlenerek, bazı değişkenlere (cinsiyet, kıdem, eğitim durumu) göre karşılaştırılması yapılarak her iki kavram arasındaki ilişki durumu ele alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Gaziantep iline bağlı Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde bulunan devlet ortaokullarında görevli 223 ortaokul matematik öğretmeninden oluşan örnekleme Öğretmen Özerklik Algısı Ölçeği ve Matematik Öğretmenleri Öğretim Stili Ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel ve karşılaştırma istatistiklerinden, çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın temel sonuçları şöyle özetlenebilir: (1) Öğretmenlerin genel özerklik düzeyleri orta düzeydedir. (2) Öğretmenlerin uzman, kişisel model, kolaylaştırıcı ve temsilci öğretim stillerini kullanma tercihleri yüksek, otoriter öğretim stilini kullanma tercihleri orta düzeydedir. (3) Öğretmen özerkliği alt boyutları ile öğretmenlerin kullandıkları öğretim stilleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. (4) Öğretmen özerkliği öğretmenlerin uzman, kolaylaştırıcı ve otoriter öğretim stillerini kullanma düzeylerindeki değişimin anlamlı yordayıcısıdır. Bu bağlamda bulgular, öğretmen özerkliğinin öğretim stilleri üzerinde etkili bir faktör olabileceğini göstermektedir. Öğretmenlerin daha yüksek özerklik düzeyine sahip olmaları, öğrenci merkezli, esnek ve özgün öğretim yaklaşımlarını benimsemelerini kolaylaştırabilir. Bu sonuçlar, okullarda öğretmen özerkliğinin desteklenmesi gerektiği yönünde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mathematics is one of the most difficult courses for students in the education. The reason is that mathematics is a more abstract course compared to the other courses. It is undoubtedly that there is not a single factor of failure in mathematics. The teacher factor is accepted as the most fundamental factor in education system. In this context, the teacher factor is expected to be a guide to learning by considering the individual differences of students. The aim of this study is to investigate the relationship between teacher autonomy and teaching styles of secondary school mathematics teachers. In this context, teacher autonomy and teaching style preference levels of mathematics teachers were determined, and they were compared according to some variables such as gender, seniority and educational status, and the relationship between both concepts was analyzed. In this research, correlational survey model, which is one of the quantitative research models, was used. In order to collect data, Teacher Autonomy Perception Scale and Mathematics Teachers' Teaching Style Scale were administered to 223 secondary school mathematics teachers working in public schools located in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. Descriptive and comparative statistics, and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. The main results of the research can be summarized as follows; The general autonomy levels of teachers are at an intermediate level. Teachers' preferences for using expert, personal model, facilitator, and representative teaching styles are high, their preferences for using authoritarian teaching style are moderate. There is a significant relationship between the sub-dimensions of teacher autonomy and teaching styles. Teacher autonomy is a significant predictor of the change in teachers' levels of using expert, facilitative and authoritarian teaching styles. The findings show that teacher autonomy is an effective factor on teaching styles. It is indicated that the more teachers have a high level of autonomy, the more they adopt student-centered, flexible, and genuine teaching approaches. These results state that teacher autonomy should be supported in schools.