Evaluation practices, benefits and disadvantages to construction of green building in Iraq
Irak'ta yeşil bina inşaatının değerlendirme uygulamaları, faydaları ve dezavantajları
  1. Tez No: 865664
  2. Yazar: HASANAIN NAJI MOHAMMED ALBUOGHUNAIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, yeşil inşaat uygulamaları ve bu uygulamaları kullanmanın avantajları ve dezavantajlarını kapsayan yeşil yapım yönetimi hakkında kapsamlı bir rehberliksunar, bu uygulamanın derinlemesi nebiranalizi ve doğru verianaliziile. Bu çalışma, yeşil inşaat uygulamalarının çevresel bakışaçısıyla, kaynak yönetimi, atık yönetimi ve sağlık ve güvenlik yönetimi açısından etkililiğini inceliyor. Enerji Verimliliği Bu çalışma, yeşil inşaat uygulamalarının çevresel, ekonomik, sosyal, sağlık ve sürdürülebilirlik açısından yarattığı faydaları da elealarak, kaynaklar, teknoloji, organizasyon ve ekonomi açısından ortaya çıkandez avantajları ortaya çıkarıyor. Çalışmanın yeşil inşaat yönetimi alanında bulduğu en önemli faydalar arasında karbon emisyonlarını azaltmak ve kaynak tüketimini azaltmak, ekonomik kalkınmayı iyileştirmek, fosil yakıtlara olan talebin azaltılması karbonsalınımını azaltma ve hava kalitesini artırmak yeralıyor. Bu çalışma, bu faydaların yönetim tarafından temsil edilen yeşil inşaat yönetimi uygulamaları yoluyla elde edilebileceğini doğruladı. Kaynakların ve atıkların geridönüşüm, yeniden kullanım ve yönetme süreçleri, yenilenebilir doğal kaynakların kullanımı ve suarıtımı, inşaat endüstrisinde çevre dostu teknolojinin uygulanması, çevre Dostu malzemeler üretmek için çevresel dostu teknoloji entegreetme çalışmaları, enerji ve rimliliğini artırmak ve işçilerin yeşil teknolojiler ve ekipmanların nasıl kullanılacağını öğrenmeleri için eğitim atöl yelerinin düzenlenmesi yoluyla etkili kullanımı. Bu çalışma, yeşil inşaat uygulamaları ile ilgili düzenlemelerin ve politikaların zayıflığına ve yeşil tedarikçilerine ksikliğine ekolarak, sözleşmecılar ve danışmanlar da dahil olmak üzere paydaşların yeşil yapım uygulamaları hakkında bilgi eksikliğin eden iyleyeşil yapı yönetimi ile ilgili dezavantajları da ortaya koydu. Dahası, yeşil malzemelerin özellikleri ve yeşil inşaat uygulamalarından kaynaklanan büyük ekonomik maliyetler hakkında bilgi eksikliği. Bu araştırma sadece yeşil inşaat yönetimi için önemli uygulamaları tanımlamakla kalmıyor, aynı zamanda inşaat şirketleri, politikacılar ve akademi syenler için kapsamlı ve uygulanabilir bir yaklaşım sağlar, ayrıca onları kabuletmek için yeşil bina uygulamalarının değerli faydaları ve yeşil yapım uygulamalarından kaynaklanan dezavantajları hakkında farkındalık geliştirerek onları derinlemesine incelemek ve bunları önlemek için gelecekteki çözümler bulmak için.
Özet (Çeviri)
These practices represent a comprehensive guide that enables stakeholders, including project managers, contractors, consultants, and engineers, to identify green construction practices. It also enables academics to take this guide as a reference to conduct future, more in-depth studies in green construction management. This study serves as evidence for awareness of the benefits of green construction for its adoption and encouragement for its use, in addition to the disadvantages of using green construction to overcome these disadvantages. This thesis provides a comprehensive guide to green construction management that includes both green construction practices and the advantages and disadvantages of using these practices, with an in-depth analysis of the literature and accurate data analysis. This study examines the effectiveness of green construction practices from an environmental perspective, resource management, waste management, and health and safety management. Energy Efficiency This study also addresses the benefits resulting from green construction practices in terms of environmental, economic, social, health, and sustainability, in addition to revealing the disadvantages resulting from green construction practices, represented by disadvantages related to resources, technology, organization, and economics. Among the most essential benefits that the study found in green construction management are reducing carbon emissions and resource consumption, improving economic development, reducing demand for fossil fuels, reducing carbon emissions, and improving air quality. This study confirmed that these benefits can be achieved through green construction management practices, represented by management's Effective use of resources and waste through recycling, reuse and handling processes, the use of renewable natural resources and water treatment, the adoption of environmentally friendly technology in the construction industry, work on integrating environmentally friendly technology to produce environmentally friendly materials, the use of renewable resources to improve energy efficiency, and the conduct of training workshops for workers to learn how to use green technology and equipment. This study also revealed the disadvantages related to green construction management through the lack of knowledge of stakeholders, including contractors and consultants, about green construction practices, in addition to the weakness of regulations and policies related to green construction practices and the lack of green suppliers. Moreover, there is a lack of knowledge about the specifications of green materials and the enormous economic costs resulting from green construction practices. This research not only identifies the significant practices for green construction management but also provides a comprehensive, implementable approach for construction companies, policy makers, and academics, in addition to raising awareness about the valuable benefits of green construction practices to adopt them and the disadvantages resulting from green construction practices to study them in-depth and find future solutions to avoid them. This study recommends that the construction industry execute a comprehensive green construction management programme, provide innovation and employing technology, and provide financial incentives for green construction management. Also, this study recommends promoting green construction management through research into materials that are combined with building materials and reduce environmental impacts.