Diz asteoartritinde kuadriseps güçlendirme egzersizlerinin ağrı ve disabilite üzerine etkisi
  1. Tez No: 86581
  2. Yazar: GÜLAY ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
56 ÖZET Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde diz OA tanısı konulan 40 hastada egzersiz tedavisinin kontrol grubuna göre klinik parametrelere etkinliklerini ve varsa üstünlüğünün araştırılması amacıyla yapıldı. Hastalar rastgele yöntemle 20' şer kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci gruba egzersiz ve medikal tedavi ikinci gruba yalnızca medikal tedavi verildi. Tedavi lay süre ile uygulandı, egzersiz grubundaki hastalara haftada 5 gün 25 dakika egzersiz programı tatbik edildi. Hastalar; spontan ağrı, hareketle ağrı, palpasyonla ağrı, istirahatle ağrı, gece ağrısı ve 15m yürüme zamanı, 10 basamak merdiven çıkıp-inme süresi ve WOMAC disabilite parametrelerine göre değerlendirildiler. Egzersiz tedavisi alan grupta tüm ağrı parametrelerinde anlamlı düzelme oldu. Spontan ağrı, gece ağrısı, palpasyonla ağrıda kontrol grubuna göre daha anlamlı düzelme oldu. 15m yürüme zamanında ve 10 basamak merdiven çıkıp-inme süresinde egzersiz grubunda anlamlı düzelme tespit ettik. WOMAC diasabilite ölçümünde her iki grupta da anlamlı düzelme saptandı fakat her iki grubun TS değerleri karşılaştırıldığında WOMAC düzelmesi egzersiz grubunda kontrol grubuna göre daha üstün oldu. Diz OA tedavisinde; Egzersiz tedavilerinin klinik parametreler üzerinde etkili olduğu, Kuadriseps kas gücündeki artma ile ağrı, disabilite, yürüme zamanı, merdiven çıkıp-inme zamanında önemli düzelmeler olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to investigate the efficacy of exercise therapy on clinical parameters in 40 knee OA patients who were attending to dept of PM & R. at OMU Medical Faculty. 40 patients were randomly divided into two groups. Exercise and medical therapy were given in study group, and only medical therapy was given to the control group. The study period was 1 month. Exercise therapy was applied 25 min. for each day of the week. Spontan pain, pain with activity and resting, night pain 1 5 meters walking time, walking 10 steps stairs up-down, pain with palpation and WOMAC disability parameters were assesed in the patients. All pain parameters significantly improved in exercise group. Spontan. night and palpation pains improvement were better than control group. Also walking and 10 steps starring times significantly improved in exercise group. WOMAC disability measurement significantly improved both in exercise and control groups. But WOMAC improvement scores was better in exercise group after the therapy. In conclusion, exercise therapy was effective on clinical parameters of knee OA and Quadriceps strengthing was significantly useful on improvement of pain, disability, walking and 1 0 steps stairing times.