Spina bifida olgularında Vojta yöntemi ile rehabilitasyon
Vojta therapy in spina bifida
  1. Tez No: 86580
  2. Yazar: IOANA YILMAZ TOMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı Vojta terapi yönteminin spina bifidalı çocuklarda motor ve fonksiyonel açıdan etkinliğinin saptanmasıdır. Çalışma, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda spina bifidalı 30 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar 15 'i tedavi 15 'i kontrol grubu oluşturacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Tedavi grubuna Vojta yöntemi ile rehabilitasyon planlanmış ve bu yöntem iki hafta içinde annelere öğretilerek uygulanmıştır. Kontrol grubu konvansiyonel egzersizlerden oluşan ev programı ile takip edilmiştir. Çaılşma öncesi ve sonrasında çocukların motor ve fonksiyonel düzeyi Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü ve Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma başında, çalışmanın ö.aymda, 12. ayında ve sonunda test skorları karşılaştırması sonucunda tedavi grubunda KMFÖ ve PFBÖ skorlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme bulunmuştur. Sonuç olarak spina bifidalı olguların rehabilitasyonunda, motor ve fonksiyonel alanlarda, Vojta terapi yönteminin yararlı olduğu kanısma varılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
Summary The aim of this study is to investigate the effects of Vojta therapy on gross motor and functional domains in children with spina bifida. This study was carried out in the Physical Medicine and Rehabilitation Department of Marmara University School of Medicine. Thirty babies with spinal dysraphism were included in this study after surgical repair of their spinal defect. The mean age of the patients was 4.0 +1.3 months for the treatment group and 4.2 +0.8 months for the control group. The patients were divided into two groups (treatment and control) each of which included 15 children. A home program consisting of conventional exercises was prescribed to the control whereas the treatment group was enrolled in a rehabilitation program of Vojta therapy. Motor and functional assessment of the children was performed at the beginning, at the sixth month, at the twelfth month and at the end of the study in both groups. The motor status was evaluated by the Gross Motor Function Measure. The functional status was evaluated by the Pediatric Functional Independence Measure (Wee FIM) The comparison of the scores before and after the study showed statistically significant improvement for the treatment group. These results showed that Vojta therapy is useful in the early rehabilitation of children with spinal dysraphism. 77