Türkiye imar barışı uygulamasının taşınmaz değerine olan etkisinin analizi
Analysis of the impact of the implementation of the zoning amnesty in Turkey on the value of real estate
- Tez No: 865824
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ZAFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
bacasız sanayi olarak nitelendirilen inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir. Plansız ve kontrolsüz gelişen kentler kırsal alanda ve kent çeperinde kaçak yapılaşmayı da beraberinde getirmiştir. Türkiye'nin kentleşme sürecinde imar aykırı yapılaşmanın yaygınlaşması ve hızla artması kentsel dinamiklerine ve kent dokusuna zarar vermiş, planlamayı işlevsiz kılmıştır. Bu durum üzerine yerel idarelerin 1948' den günümüze bir dizi yasal düzenlemeleri içeren af içerikli kanunlar, kanun uzatım maddeleri, özel kanunlar, olmak üzere yirmiden fazla imar affı yasası çıkarılmıştır. Türkiye yasal düzenlemeler kapsamında çıkarılan kanunların sonuncusu 18.05.2018 tarihinde, 30425 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16. maddesinin 3194 Sayılı İmar Kanununda yaptığı değişiklik sonucunda, İmar Kanununa Geçici 16. madde eklenmiştir. Bu düzenleme ile afet riski taşıyan yapıların tespiti amacıyla ruhsatsız ve ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması, yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarına kaynak sağlaması, söz konusu yapıların fenni ve teknik alt yapı hizmetlerinden faydalanması, kaçak yapılara verilen Yapı kayıt belgesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına kadar geçerlidir. Devletle ile ihtilaflı durumun giderilmesi amacıyla halk ile uzlaşmanın sağlanması için İmar Barışı 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için yapı kayıt belgesi düzenlenebileceğini belirtilmiştir. Bu araştırmada; Türkiye'nin kentleşme sürecini etkileyen yasal düzenlemeler kapsamında imar affı kanunları ve imar barışı olarak bilinen kanunun ivedilikle irdelemiştir. İmar affı alanında uzman kişiler ile mülakatlara ilişkin görüş beyanları ve spesifik örnekler ve deneye dayalı kanıtlar çerçevesinde tabii tutulan taşınmazların değerine ve herhangi bir etkinin olup olmadığının tespiti analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the impact of industrialization and migration from the Republican period to the present, the real estate sector and the construction sector, which is characterized as a chimney-less industry, have continued to grow and develop. Unplanned and uncontrolled developing cities have also brought illegal construction in rural areas and on the urban periphery. The spread and rapid increase of construction contrary to zoning in the urbanization process of Turkey has damaged urban dynamics and urban fabric and made planning dysfunctional. Upon this situation, more than twenty zoning amnesty laws, including amnesty-containing laws, law extension articles, special laws, which contain a number of legal regulations of local administrations from 1948 to the present, have been enacted. The last of the laws enacted within the scope of the legal regulations of Turkey was published in the Official Gazette No. 30425 on 18.05.2018 and entered into force on the 16th of the Law No. 7143 on Restructuring of Taxes and Some Other Receivables and Amending Some Laws. As a result of the amendment of Article 3194 to the Zoning Law, Temporary 16 to the Zoning Law. The article has been added. With this regulation, registration of unlicensed and non-licensed structures and structures contrary to licenses and Octets for the purpose of identifying structures at risk of disaster, providing resources for urban transformation studies to be carried out, benefiting from science and technical infrastructure services of these structures, the building registration certificate issued to illegal structures is valid until urban transformation studies. In order to resolve the conflict situation with the state, it was stated that a building registration document may be issued for buildings built before the 31.12.2017 Zoning Peace in order to achieve reconciliation with the public. In this research; Within the scope of the legal regulations affecting the urbanization process of Turkey, he has urgently examined the laws on the amnesty of zoning and the law known as zoning peace. Within the framework of opinion statements and specific examples and experimental evidence related to interviews with experts in the field of zoning amnesty, it will be tried to analyze the value of real estate held and determine whether there is any impact.