Muğla orman fidanlığı'nda yetiştirilen Mavi servi ve Akdeniz servisi fidanlarında morfolojik özellikler
Morphological characteristics in Arizona cypress and Mediterranean cypress seedlings grown in Muğla forest nursery
  1. Tez No: 865823
  2. Yazar: AYŞE ÖYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışması, 1+0 ve 1+1 yaşlı tüplü ve kaplı Akdeniz servisi (C. sempervirens L. var. horizontalis (Mill.) Gord.) ve Mavi servi (Cupressus arizonica Greene) fidanlarının fidan boyu (FB) ile kök boğazı çapı (KBÇ) özelliklerinde gerçekleştirilmiş ve taksonların fidanlık tekniğine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında morfolojik özellikler yanında fidanların kalite durumu irdelenmiştir. Ortalama fidan boyu ve kök boğazı çapları 1+0 ve 1+1 yaşlı Akdeniz servisi fidanlarında sırasıyla 21.7 cm ve 2.94 mm, 25.8 cm ve 3.07 mm, bu değerler Mavi servide sırasıyla 24.4 cm ve 3.43 mm, 24.9 cm ve 3.21 mm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis was carried out on 1+0 and 1+1 year contanier seedlings of Mediterranean cypress (Cupressus sempervirens L. var. horizontalis (Mill.) Gord.) and Arizona cypress (C. arizonica Greene) were examined to contribute seed technology and nursery practices of the cypresses based on seedling (SH) height and root-collar diameter (RCD). The characteristics were studied morphological and seedling quality in the study. Averages of SH and RCD of 1+0 and 1+1 years seedlings were 21.7 cm and 2.94 mm, 25.8 cm and 3.07 mm in Mediterranean cypress.Hovewer, while they were 24.4 cm and 3.43 mm, 24.9 cm and 3.21 mm in Arizona cypress, respectively.