Toplumsal bellek ve gündelik hayatta evlenmeme ile evlenememenin sosyal hizmet açısından analizi
Social memory and the analysis of non-marriage and inability of getting married in daily life from the perspective of social services
  1. Tez No: 865845
  2. Yazar: AYŞEN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, günümüzde artan boşanma oranlarının ötesine geçerek evlenememe durumunun toplumsal bir sorun alanı olarak ortaya çıkışını ele almaktadır. Ailenin yapı taşı olduğu yıllardır bilinen bir gerçeklik iken bu çalışma, evlenememe durumunun toplumun yapı taşlarını nasıl etkilediğini anlamaya ve bunu sosyal hizmet perspektifiyle analiz etme çabasıyla ortaya koyulmuştur. Araştırma, katılımcıların evlilik ve aile kavramlarına yönelik algılarını, evlenememe nedenlerini, evlilikten beklentilerini anlamaya odaklanmıştır. Elde edilen bulgular, evlilik ve aile müessesi adına daha geniş perspektiflerle yeni çalışmalar yapabilmek amacıyla; aile kurumunun değişen dinamiklerini anlamak ve yeni bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkan evlenememe konusunda gerekli mesleki çalışmaları yürütmek isteyen uzmanlara yol gösterici olabilecektir. Aynı zamanda, evlenme tercihlerinin altında yatan motivasyonları anlamak, toplumun evlilik ve aile anlayışını daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirmek için kullanılabilir. Çalışma, fenomenolojik desen ile nitel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiş olup çalışmada görüşme/mülakat ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini herhangi bir evlilik yaşamamış 30 yaş ve üzerindeki, lise üzeri eğitim seviyesine sahip bekâr bireyler; çalışma grubunu ise Bandırma ilçesinde yaşayan 30 yaş ve üzerinde olan geçmişinde herhangi bir evlilik tecrübesi bulunmayan, lise üzeri eğitim seviyesine sahip 13 kişiden oluşan bekâr bireyler oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen verilerin kodlanması için nitel veri analiz programı olan MAXQDA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research goes beyond today's increasing divorce rates and addresses the emergence of not being able to getting married as a social problem area. While it has been a known fact for years that the family is the foundation block of society, this study has been put forward in an effort to understand how the inability of getting married affects the foundation blocks of society and to analyze this from a social work perspective. The research focused on understanding the participants' perceptions of the concepts of marriage and family, their reasons for not getting married, and their expectations from marriage. The findings obtained are used in order to conduct new studies with broader perspectives on marriage and family; It may be a guide for experts who want to understand the changing dynamics of the family and carry out the necessary professional studies on the issue of inability to get married as an emerging new social problem. The study was conducted as a qualitative research with a phenomenological design and in the study observation and interview techniques were used. The population of the study consists of single individuals aged 30 and above who are not married and have an education level above high school; The study group consists of 13 single individuals living in Bandırma district, aged 30 and over, without any marriage experience in their past, and with an education level above high school. MAXQDA, a qualitative data analysis program, was used to code the data obtained from the study.