Çanakkale kent merkezinin arazi değerindeki değişimin kentsel parametreler ile ölçülmesi
Measuring the change in land value of Çanakkale city center with urban parameters
- Tez No: 865844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tüm kentlerde taşınmaz önemli bir değere sahiptir. Ancak konut taleplerinin artışı da sınırları genişleyen kentlerde ulaşım, güvenlik, sosyal ve teknik altyapı gibi kentsel hizmetlerin yönetilmesi ve/veya kaynak temin edilmesi yönünden güçleşmiştir. Bu sebeple planlarla kontrol edilemeyen kentlerin ayrı çok boyutlu bir perspektif ile incelenmesi kentlerin sürdürülebilir olması için önem kazanmıştır. Arazi değerlerinin değişmesi, şehirlerin yapısını değiştirmekte ve planlara yönlendirici olmaktadır. Sağlıklı planların yapılabilmesi için arazi değerlerini etkileyen kentsel parametrelerin araştırılması gereksinimi vardır. Bu nedenle, fonksiyonel kullanımı konut olan caddeleri inceleyerek, literatürde kabul görmüş kentsel parametreler ve yeni kurgulanan kentsel parametrelerin etkileri ve etki dereceleri sorgulanacaktır. Aynı zamanda etkili olduğu düşünülen kentsel parametrelerin, kentin yeniden oluşumunda, kentsel tasarımlarda, taşınmaz varlıklara yapılan yatırımlarda kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasının uygulama alanı olarak Çanakkale Kent Merkezi seçilmiştir. Kent merkezi içerisinde de toplam 15 cadde seçilmiş ve arazi değerini etkilediği düşünülen erişilebilirlik, güvenlik, görsel ve çevresel kalite ve kentsel morfoloji parametrelerinin seçilen caddeler özelinde gözlemi yapılmış ve puanlanmıştır. Sonrasında gözlem sonucundan elde edilen veriler ile arazi değerleri arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Sonuç olarak tüm kentsel parametrelerin toplam değeri ile arazi değerleri arasında yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve bu ilişkiyi etkileyen en önemli etmenin de erişilebilirlik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Real estate has an important value in all cities. However, the increase in housing demands has also made it difficult to manage and/or provide resources for urban services such as transportation, security, social and technical infrastructure in cities with expanding borders. For this reason, it has become important to examine cities that cannot be controlled by plans with a separate multidimensional perspective for the sustainability of cities. Changes in housing values change the structure of cities and guide plans. In order to make healthy plans, it is necessary to investigate the physical and environmental factors affecting housing values. For this reason, by examining streets whose functional use is residential, the effects and degrees of influence of urban factors accepted in the literature and newly designed urban factors will be questioned. At the same time, it is aimed that the urban factors that are considered to be effective can be used in the re-formation of the city, urban designs and investments in immovable assets. Çanakkale City Center was chosen as the application area of the thesis study. A total of 15 streets in the city center were observed and scored on the basis of accessibility, security, visual and standard quality and distinctive morphology, which were marked and could create housing value. As a result, the relationships between the data obtained from the observation results and land values were questioned. As a result, it was determined that there was a high relationship between the total value of all cuttings and land values, and thus, it was concluded that accessibility was achieved in the most important parts to be separated.