Asymmetric emission regulations and interventions of the local government
Asimetrik emisyon düzenlemeleri ve yerel hükümetin müdahaleleri
  1. Tez No: 865847
  2. Yazar: TAHA YASİN GÜRLESİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KARAER, PROF. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İklim krizi ile artan çevresel ve sosyoekonomik problemler, ülkeleri sürdürülebilir kalkınma hedeflerini uygulamaya, daha sıkı yasa ve düzenlemeler ile endüstrinin sebep olduğu sera gazı emisyonunu azaltmaya itiyor. Avrupa Birliği'nin uyguladığı sınırda karbon uygulaması, özellikle Avrupa ile ticareti gelişmiş ancak yeterli iklim politikaları olmayan ülkeleri potansiyel olarak etkileyebilir. Bu tezde iki ayrı bölgeye, gelişmiş ve gelişmekte olan, ihracat yapan bir üreticinin ve yerel bir hükümetin, gelişmiş bölgenin uyguladığı sınırda karbon uygulamasına nasıl tepki vereceğini inceliyoruz. Bunun için iki model üzerinde çalışıyoruz. İlk model temel model olarak adlandırılıyor ve ikinci modelimiz olan CBAM modeli için bir test görevi görüyor. Temel modelde üretici iki bölge için ürünün fiyatını belirliyor. CBAM modelinde ise, üretici gelişmiş bölge tarafından ithal edilen ürünlere uygulanan bir sınırda karbon uygulaması ile karşı karşıya kalıyor, üretici bu modelde yeşil teknolojiye yatırım yaparak birim emisyon seviyesini azaltabiliyor. Bu modelde öncelikle amacı ekonomik ve çevresel performansı iyileştirmek olan yerel hükümet, üreticiyi yeşil teknoloji yatırımı için belirli bir oranda sübvanse edebilir. İkinci aşamada, üretici teknoloji yatırımına yaparak birim emisyon seviyesini ne kadar düşüreceğine karar veriyor. Son olarak ise yine üretici iki bölge için satış fiyatını belirliyor. Üreticinin temel ve CBAM modeldeki fiyat kararlarını karşılaştırdık. Ayrıca üreticinin, hükümet sübvansiyonları ile emisyon azaltma kararını ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The intensifying environmental and socio-economic problems accompanying the climate crisis drive countries to implement more sustainable development goals, enacting stringent laws and regulations to control industrial greenhouse gas emissions. The EU's carbon border adjustment mechanism (CBAM) potentially affects countries without ambitious climate policies, especially those trading with Europe. In this thesis, we analyze how a manufacturer exporting to two regions—one developed and one developing—and a local government respond to the CBAM imposed by the developed region. We study two models: a base model in which the manufacturer sets prices for both regions, and this model serves as a benchmark for the second model, the CBAM. In the CBAM model, the manufacturer faces a carbon border tax from developed region and can reduce its unit emission level by investing in green technology. In the first stage, the government, which aims to improve economic and environmental performance, decides on a subsidy rate for the government's technology investment cost. In the second stage, the manufacturer invest in green technology by incurring lump-sum cost for reduce emission level, and aims to maximize its profit. After technology investment, the manufacturer sets prices for both regions. We compare the manufacturer's price decisions under the base and CBAM models. We characterize the manufacturer's emission reduction decision under the local government's subsidy.