Serebral palsili çocuklarda alt ekstremite ortez kullanımının yaşam kalitesine etkisi
The effect of lower extremity orthosis use on the quality of life in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 865963
  2. Yazar: YAĞMUR KANTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada serebral palsili çocuklarda alt ekstremite ortez kullanımının yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amaçlandı. Çalışmaya 2-18 yaş arası, Batman ilinde faaliyet gösteren özel fizyoterapi ve rehabilitasyon kurumlarında ayaktan fizik tedavi programına devam eden ve alt ekstremite ortezi kullanan 30 hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri, hazırlanan sosyodemografik değerlendirme formu ile toplandı ve katılımcılar Kaba Motor Fonksiyon Sınıflaması (GMFCS), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) Çocuk Sağlığı Anketi Anne/Baba Raporu (CHQ-PF50) ölçeklerini doldurdular. Yapılan analizlerde, katılımcıların Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği'nde iletişim (p=0,040) ve sosyal iletişim (p=0,032) bölümlerinde, Çocuk Sağlığı Anketi- Ebeveyn Formu'nda genel sağlık durumunda (p=0,045) cinsiyetler arası anlamlı farklar bulundu. Kaba Motor Sınıflandırma Sistemi (p=0,049), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği kendine bakım (p=0,032), Çocuk Sağlığı Anketi-Ebeveyn Formu'nda genel sağlık durumu (p=0,014), vücut ağrısı (p=0,017), duygusal durum (p=0,044), aileye emosyonel etki (p=0,010), aileye zamanda etki (p=0,034) ve aile etkinlikleri (p=0,026) değerleri ortez kullanımı ile karşılaştırıldığında anlamlı farklar bulundu. Serebral palsili çocuklarda alt ekstremite ortez kullanımının yaşam kalitesi üzerinde etkisi bulunmakla birlikte bu etki yaşamın her alanında değil, genel iyilik hali, vücut ağrısı, duygusal ve ailesel etkilerde kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of lower extremity orthosis use on quality of life in children with cerebral palsy. Thirty patients between the ages of 2 and 18, who were attending an outpatient physical therapy program in private physiotherapy and rehabilitation institutions operating in Batman province and using lower extremity orthoses were included in the study. Demographic information of the participants was collected with the prepared sociodemographic evaluation form, and the participants filled out the Gross Motor Function Classification (GMFCS), Functional Independence Measurement (WeeFIM) and Child Health Questionnaire Mother/Father Report (CHQ- PF50) scales. In the analyses, significant differences were found between genders in the communication (p=0,040) and social communication (p=0,032) sections of the participants' Functional Independence Scale and in their general health status (p=0,045) in the Child Health Survey-Parent Form. Gross Motor Classification System (p = 0,049), Functional Independence Scale self-care (p = 0,032), general health status in the Child Health Questionnaire-Parent Form (p = 0,014), body pain (p = 0,017), emotional state (p =0,044), emotional impact on the family (p=0,010), time impact on the family (p=0,034) and family activities (p=0,026) values were found to be significantly different when compared to orthosis use. Although the use of lower extremity orthosis in children with cerebral palsy has an effect on the quality of life, this effect is manifested not in all areas of life, but in general well-being, body pain, emotional and family effects.