Konya-Ereğli yöresi kiraz bahçelerinin verimlilik durumunun tespiti
Fertility status of sweet cherry orchards in Ereğli region of Konya city
- Tez No: 865965
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu araştırmada, Konya-Ereğli yöresi kiraz bahçelerinin verimlilik durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yöreyi temsilen 40 bahçeden toprak ve yaprak örnekleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma alanı topraklarının tınlı ve killi tınlı bünyeye sahip olduğu, hafif alkalin reaksiyonlu, fazla kireçli olduğu, genelde tuz problem olmadığı ve toprak organik maddesi bakımından toprakların tamamının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Toprakların genelde P yönünden yetersiz; amonyum asetat yöntemi ile belirlenen K, Ca ve Mg açısından yeterli ve yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bahçelerin yarısına yakını DTPA yöntemi ile ekstrakte edilen Zn ve büyük çoğunluğu ise DTPA-Fe‟i açısından noksan iken topraklarda bitkiye yarayışlı Mn ve Cu seviyeleri ise yeterli olduğu ölçülmüştür. Yaprak analiz sonuçlarına göre ise; genelde N bakımından normalin üzerinde ve K, Ca ve Mg açısından normal seviyelerde olduğunu bulunmuştur. Bununla birlikte bahçelerin yarısından fazlasında P noksan bulunmuştur. Kiraz yapraklarının metal mikroelement içerikleri incelendiğinde ise; bahçelerin yaklaşık 1/3‟ünün Fe içeriğinin noksan iken, bahçelerin tamamına yakınının ise Zn ve Mn açısından noksan olduğu belirlenmiştir. Yaprak Cu seviyeleri ise tüm bahçelerde yeterli olarak ölçülmüştür. Bulgular, DTPA-Mn analizi dışındaki toprak testlerinin kiraz bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesinde son derece önemli olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma bahçelerden alınan kompozit toprak örneklerinin analiz sonuçları kritik değerlere yakın ise daha dikkatli bir şekilde yorumlanması gerektiğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fertility levels of sweet cherry orchards in Ereğli region of Konya city. Soil and plant samples were collected from forty orchards for this purpose. The results of soil analysis indicated that soils were loam and clay loam in texture, slightly alkaline in reaction, generally high and very high in lime content, generally non-saline, and low in organic matter. The soils were generally deficient for phosphorus, and adequate/ high in ammonium acetate extractable K, Ca, and Mg. Approximately half of the orchards were deficient for DTPA extractable Zn, and majority of orchard were deficient in Fe. Plant available Mn and Cu levels were adequate. Analysis of plant samples indicated that sweet cherries grown in these orchards had generally above normal N and normal K, Ca, and Mg levels. However, more than half of the orchards were deficient in P. Leaf analysis also indicated that approximately 1/3 of the orchards were deficient in Fe, and almost all of the orchards were deficient in Zn and Mn. Leaf Cu levels were, on the other hand, adequate in all orchards. The findings of this research showed that soil tests are very valuable tools for determining fertility status of the orchards with the exception of the DTPA-Mn. The results also indicated that soil test levels near critical levels should be evaluated carefully since combined soil samples representing an orchard may underestimate nutrient needs of plants.