Lise öğrencilerinde deizm eğilimi üzerine bir araştırma (Tokat örneği)
A study on tendency to deism on high school students (Example of Tokat)
  1. Tez No: 866002
  2. Yazar: AYŞE KİNGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı Tokat'taki lise öğrencilerinin deizm ile ilgili görüşleri araştırılarak onları deizme yönlendiren sebeplerin ortaya çıkarılmasıdır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmanın örneklemini Tokat'taki Fen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Lisesinde öğrenim gören gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Tokat'taki lise öğrencilerinin deizm eğiliminin bilişsel boyutta olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin deizm ve İslam'a dair bilgisinin eksik olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca deizm eğiliminin lise türlerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi öğrencilerinde deizm eğilimi, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine göre daha fazladır. Bu durum Anadolu İmam Hatip Lisesinde din eğitiminin yoğun olmasıyla yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the reasons that lead to deism them by investigating the opinions about deism of high school students in Tokat. The sample of this study, prepared using the quantitative research method, consists of volunteer participants who receive education at Science High School, Anatolian Religious Vocational High School, and Anatolian High School in Tokat. A questionnaire consisting of two parts is used as a data collection tool. As a result of the study, it is detected that is not at the cognitive level the deism tendency of high school students in Tokat. It is observed that the students lack in the knowledge about deism and Islam. Additionally, it is determined to change as regards high school types. The deism tendency of Science High School and Anatolian High School students is more than Anatolian Religious Vocational High School students. This situation, it is closely related to intensity of religious education in Anatolian Religious Vocational High School.