Buffet prediction for supercritical airfoil
Süperkritik bir kanat profili için buffet tahmini
- Tez No: 866035
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, süperkritik OAT15A kanat profili geometrisinin transonik hızlarda buffet tahmini sunulmaktadır. Buffet simülasyonu için sabit ve zamana bağlı değişen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği analizleri gerçekleştirilmiştir. Sabit akış analizleri için RANS yöntemi, k-ω SST, Spalart-Allmaras ve RSM türbülans modelleri ile birlikte kullanılmıştır. Zamana bağlı değişken akış analizleri için, aynı türbülans modelleri ile URANS, DDES ve IDDES simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, 2 boyutlu akışta buffet başlangıcını ve frekansını kestirmektir. Sonuçların doğrulanması için deneysel sonuçlar kullanılmıştır. Geçerli kılma çalışması için, simetrik ses altı NACA 0012 kanat profili geometrisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the buffet prediction of a supercritical OAT15A airfoil geometry at transonic speeds is presented. Steady and unsteady Computational Fluid Dynamics analyses are conducted for the simulation of the buffet phenomenon. For the steady analyses, RANS is utilized with k-ω SST, Spalart-Allmaras and RSM turbulence models. For the unsteady analyses, URANS, DDES and IDDES simulations are performed with the same turbulence models. The objective is to predict the buffet onset and the frequency in 2D flow. Experimental results are used for the validation of the outcomes. For the validation study, symetric and subsonic NACA 0012 airfoil geometry is used.