Evaluating the retrofitting methods for a battered pile dolphin structure
Eğik kazıklı dolfen yapısı için güçlendirme yöntemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 866036
  2. Yazar: AYŞEGÜL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğik kazıklı sistemler ulusal ve uluslararası limanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak geçmişte yaşanan depremler bu sistemlerin performansının sorgulanmasına neden olmuş ve mevcut birçok şartnamede yıpranmış kazıklı sistemlerin yeni projelerde kullanılması yasaklanmıştır. Bu sistemin halihazırda kullanıldığı limanlar için ise çeşitli güçlendirme yöntemleri bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, mevcut eğik kazıklı yapının güçlendirilmesi, geleneksel yöntemle ve nispeten daha yeni ve daha az yaygın olan kurşun kauçuk mesnetlerle güçlendirme yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Örnek çalışma olarak İzmir Aliağa'da bulunan bir dolfen yapısı seçilmiştir. Geleneksel yöntem ile güçlendirmede yapıya daha fazla kazık eklenerek yapının güçlendirilmesi planlanmaktadır. Kurşun kauçuk izolatör sisteminde ise mevcut eğik kazıkların altında yeni başlık kirişi tasarlanması ve kazık başlık bağlantısının kesilerek yerine kurşun kauçuk izolatörler konulması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Battered pile systems have been widely used in national and international ports. However, past earthquakes have caused the performance of these systems to be questioned, and the use of battered pile systems in new projects is prohibited in many current specifications. There are various retrofitting methods for ports where battered pile systems are used. This thesis study compares the retrofitting of existing battered pile structures using the traditional method and the relatively newer and less common approach involving lead rubber bearings. A dolphin structure located in Aliağa, Izmir was chosen as a case study. The conventional retrofitting approach involves adding additional piles to the structure. For the lead rubber bearing system, a new cap beam has been designed beneath the existing battered piles, with plans to sever the connection to the pile cap and replace it with lead rubber bearings.