Analysis of land use/ land cover characteristics by different indexes and remote sensing methods: A case study of Erbil city
Arazi kullanımı/arazi örtüsü özelliklerinin farklı indeksler ve uzaktan algılama yöntemleriyle analizi: Erbil şehri örneği
- Tez No: 866123
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ELMASTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Kuzey Irak'taki büyük metropol kent Erbil'e odaklanarak gelişmiş ülkelerdeki kentsel yayılma ile ilgili endişeleri ele almaktadır. Erbil'deki hızlı kentleşme ve ekonomik büyüme, arazi koruma sorunları, hava ve gürültü kirliliği ve yıllık yağış miktarındaki azalma gibi çevresel zorluklara yol açmıştır. Landsat, MODIS ve Sentinel-2 uydularından alınan uzaktan algılama verilerini kullanarak, 30 yıl boyunca (1991-2021) arazi kullanımı ve arazi örtüsünün (AKAÖ) mekansal-zamansal değişimini araştırıyoruz. Sınıflandırma teknikleri ve NFBÖI, YNFVI, NFSE ve AYS gibi çeşitli bitki örtüsü endekslerini kullanarak, kentsel genişlemeyi ve bunun ekosistem üzerindeki etkisini değerlendiriyoruz. Bulgularımız, kentsel genişlemede %16,55'lik bir artış ve tarımsal arazi örtüsünde %4,94'ten (1991) %2,59'a (2021) bir düşüş olduğunu ortaya koymaktadır. Tahmin modeli, 2026 yılına kadar yerleşik alanlarda %6,92'lik bir artış olacağını ve kentsel genişleme nedeniyle boş arazilerin %6,83'ünün dönüştürüleceğini göstermektedir. Spektral bitki örtüsü endeksleri, özellikle NFSE ve AYS ile Standartlaştırılmış Yağış Endeksi (SYE) arasındaki korelasyonlar, önemli AKAÖ değişikliklerini vurgulamaktadır. Özellikle Landsat-8 ve Sentinel-2 verileri, kentsel genişlemeyi ve bunun çevresel etkilerini izlemede MODIS'ten daha etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışma, kentsel yayılmayı tespit etmek ve azaltmak için zaman serisi verilerinin potansiyelinin altını çizmekte, gelecekteki AKAÖ eğilimleri için değerli bilgiler sağlamakta ve Erbil kentinde tarım ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için politikalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses concerns about urban sprawl in developed countries, focusing on the major metropolitan city of Erbil in northern Iraq. Rapid urbanization and economic growth in Erbil have led to environmental challenges, including land preservation issues, air and noise pollution, and a decline in annual precipitation. Using remote sensing data from Landsat, MODIS, and Sentinel-2 satellites, we investigate the spatio-temporal variation of land use and land cover (LULC) over 30 years (1991-2021). Employing classification techniques and various vegetation indices, such as NDVI, GNDVI, NDWI, and LST, we assess urban expansion and its impact on the ecosystem. Our findings reveal a 16.55% increase in urban expansion and a decline in agricultural land cover from 4.94% (1991) to 2.59% (2021). The predictive model indicates a further 6.92% increase in built-up areas by 2026, with 6.83% of barren land converted due to urban expansion. Correlations between spectral vegetation indices, particularly NDWI and LST, and the Standardized Precipitation Index (SPI) highlight significant LULC changes. Notably, Landsat-8 and Sentinel-2 data prove more effective than MODIS in monitoring urban expansion and its environmental impact. This study underscores the potential of time-series data for detecting and mitigating urban sprawl, providing valuable insights for future LULC trends and proposing policies to curb the adverse effects on agriculture and the environment in Erbil city.