Porselen sofra eşyası sektöründe izostatik presleme basıncının ürün özelliklerine etkisi ve istatistiksel proses kontrol yöntemleri ile incelenmesi
The effect of isostatic pressing pressure on product properties in the porcelain tableware industry and its investigation with statistical process control methods
- Tez No: 866170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE BETÜL EMRULLAHOĞLU ABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İstatistiksel Proses Kontrol (İPK), ileri teknikler ile gelişmiş ülkelerde teknolojiyi aktif bir şekilde kullanarak üretimde aktif bir yer edinmiştir.Bu çalışmada, porselen sofra eşyası üretiminde farklı izostatik presleme basınçlarının, ürünlerin fiziksel ve mekanik özeliklerine etkileri çeşitli karakterizasyon teknikleri ile incelenmiştir.Çalışmalar Bonna Porselen A.Ş üretim şartlarında üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Dorst Technologies Presleme makinesiyle üretim şartlarında farklı izostatik basınç değerlerinde numuneler hazırlanmıştır. İkinci aşamada, eş zamanlı olarak üretim numuneleri mevcut proseslerde ilerlemeye devam ederken, aynı reçete ve standart granül yapısı ile AR-GE laboratuvarı şartlarında testler için numuneler hazırlanmıştır. Üçüncü aşamada,yarı mamul ve nihai kalite kontrol sonuçları, izostatik pres basıncına bağlı değişkenler yorumlanmıştır. Bu çalışma sonunda elde edilen bilgiler, izostatik presleme basıncının porselen ürünlerin optimal izostatik pres basıncının belirlenmesi, ürün kalitesini artırmak için kritiktir ve bu çalışma, bu optimal basınç seviyesini belirlemenin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, izostatik basınç değişiminin sürekli olarak izlenmesi ve istatistiksel proses kontrol yöntemlerinin kullanılması, üretim sürecinin istikrarını sağlamak ve kalite standartlarını karşılamak için yüksek önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Statistical Process Control (SPC) has gained an active place in production by actively using technology in developed countries with advanced techniques. In this study, the effects of different isostatic pressing pressures on the physical and mechanical properties of the products in the production of porcelain tableware were examined with various characterization techniques. Studies Bonna Porcelain It was carried out in three stages under A.Ş. production conditions. In the first stage, samples were prepared at different isostatic pressure values under production conditions with the Dorst Technologies Pressing machine. In the second stage, while the production samples continued to progress in the current processes, samples were prepared for tests under R&D laboratory conditions with the same recipe and standard granule structure. In the third stage, semi-finished and final quality control results and variables related to isostatic press pressure were interpreted. The information obtained at the end of this study shows that determining the optimal isostatic pressing pressure of porcelain products is critical to improve product quality, and this study emphasizes the importance of determining this optimal pressure level. In addition, continuous monitoring of isostatic pressure change and the use of statistical process control methods are of high importance to ensure the stability of the production process and meet quality standards.