Porselen sofra eşyası üretiminde ortaya çıkan ham atıkların bünye kompozisyonlarında kullanımı
The use of porcelain tableware based raw wastes in the body composition
- Tez No: 847373
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kapsamında, yerel bir yumuşak porselen sofra eşyası üretim şirketinde ortaya çıkan ham atıkların, ticari porselen sofra eşyası kompozisyonlarında olası kullanımları araştırılmış ve üretim süreçleri sırasında ortaya çıkan ham atıkların geri kazanımı sağlanmıştır. İşletme sahasında çamur, sır hazırlama ve sırlama bantları bu atıkların ana kaynaklarıdır. Son zamanlarda kaliteli hammadde erişim kısıtlarının gündemde olması nedeniyle, üretim süreçleri sırasında kaybedilip atık olarak ortaya çıkan hammaddelerin değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenen ham atıklar ile reçete çalışmaları yapılarak yeni bir ürün geliştirilmiştir. Reçetede kullanımı mümkün olan azami arıtma çamuru % ağırlıkça 40-45 oranında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmaların kimyasal (XRF), mineralojik ve faz (XRD), mikroyapı (SEM) ve fiziksel (mukavemet, küçülme, su emme, deformasyon, renk ölçümleri, çarpma parçacık kopma dayanımı) analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Ham atık kullanılarak geliştirilen reçetenin işletmede yeni bir ürün çıktısı olarak kullanımı sağlanmıştır. Tüm testler TS 10850 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible uses of industrial raw wastes generated in a local soft porcelain tableware production company in commercial porcelain tableware compositions were investigated and the raw wastes generated during the production processes were recovered. Although slurry and glaze preparation and glazing lines are the main sources of these wastes in the operation area, it is important to recover the raw materials that are lost during the production processes and produced as waste, since the access restrictions to quality raw materials have been on the agenda recently. A new product was developed by making recipe studies with waste sludge which physical and chemical properties were examined. It has been determined that the maximum possible waste sludge to be used in the recipe is 40-45% by weight. Chemical (XRF), mineralogical and phase (XRD), microstructure (SEM) and physical (strength, shrinkage, water absorption, deformation, colour measurements, edge impact strength) analyses. The recipe developed using raw waste, is used as a new product output in the plant. All tests were carried out in accordance with TS 10850 standards.