Althusser'in Machiavelli okuması
Althusser's reading of Machiavelli
  1. Tez No: 866226
  2. Yazar: KAAN ALİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Althusser'in Machiavelli okuması, Althusserci okuma kavramının özgünlüklerini sergilemektedir. Çalışmada bu özgünlükler üzerine odaklanılırken, metnin içinde yer aldığı tarihsel konjonktür göz önünde tutulacaktır. Bununla birlikte her metin içinde yer aldığı güncel konjonktürle birlikte, metinsel bir konjonktüre de yerleşmektedir. Bu metinsel konjonktür, düşüncenin ve kavramların özgün yapılanışlarıyla ilişki halindedir. Dolayısıyla bir okumanın izini sürmek, bu okumada var olan kavramların ilişkide olduğu kavramsal sistemleri ve müdahaleleri de okumak anlamına gelmektedir. Bu sebeple çalışma özellikle biyografik bir çalışma olmaktan kaçınmak için, metnin içine yerleştiği konjonktürü de göz önünde bulunduracaktır. Düşünce tarihinin özgün sorunsalı düşünen özne olarak değil, kavramsal eklemlenmelerden doğan kavramsal sistemler olarak ele alındığında yazarın biyografik etkisi, doğrudan müdahil olmadıkça dışarıda tutulabilecektir. Machiavelli'nin özgünlüğü ve Althusser'in siyasal teoriye Machiavelli üzerinden varışı bu bağlamda açıklanmıştır. Metinler, yayınlanma ve yayınlanmama, kavramsal sürekliliklere sahip olup olmama gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçilmiş ve bir kavramsal sisteme işaret eden tutarlı siyasal teorinin ana kavramları serimlenmeye çalışılmıştır. Althusser'in Machiavelli okuması, genel anlamıyla Althusserci siyasal teorinin anahtar kavramlarını ortaya sermektedir. Çalışma bu temel kavramları; eğilimsellik, olumsallık, karşılaşma, konjonktür, konjonktürün içinde düşünme gibi kavramlar çerçevesinde ortaya koymuştur. Bununla birlikte çalışma felsefi tezler ile siyasal teori arasındaki ayrımları vurgulamış, Althusser'in ayrımlarını korumayı hedeflemiştir. Özgün ayrımları koruyarak Althusserci bir siyasal teorinin mevcut olabileceğini öne süren çalışma, aynı zamanda Türkçe literatürün hâkim olarak bildiği Althusser'den farklı bir Althusser yorumu sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The peculiarities of the Althusserian conception of reading are demonstrated in Althusser's interpretation of Machiavelli. The historical context of the text's setting will be considered while concentrating on these particulars during the investigation. All texts, however, are situated within both the contemporary conjuncture in which they are situated and a textual conjuncture. This textual conjuncture is in relation to the original constructions of thought and concepts. Consequently, reading the conceptual systems and interventions to which the concepts in this reading are connected constitutes tracing a reading. For this reason, the study will also consider the context in which the text is situated to avoid being a biographical study. The author's biographical influence can be disregarded unless he is directly involved in the original problematic of the history of thought, which is regarded as conceptual systems arising from conceptual articulations rather than the thinking subject. This explains the uniqueness of Machiavelli and how Althusser arrived at political theory via him. The books were chosen based on factors like conceptual continuity, publication and unpublication history, and an attempt was made to present the key ideas of a cogent political theory that leads to a conceptual framework. The fundamental ideas of Althusserian political theory are made clear by Althusser's reading of Machiavelli. These fundamental ideas have been presented in the study within the context of ideas like encounter, conjuncture, dispensationalism, contingency, and thinking in conjuncture. Nonetheless, the study attempts to maintain Althusser's distinctions by highlighting the differences between philosophical theses and political theory. In addition to presenting an alternative reading of Althusser from the one found in Turkish literature, the study makes the case that an Althusserian political theory can exist by maintaining the original distinctions.