Machiavelli'de siyaset-ahlak ilişkisi üzerine bir inceleme
A study on the relationship between politics and morality in Machiavelli
- Tez No: 583095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BAYOĞLU KINA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Machiavelli gibi tartışmalı bir siyaset felsefesi düşünürünün, siyasal öğretilerinin ve etik yaklaşımlarının antik çağlardan modern döneme, Platon, Aristoteles, Seneca, Farabi, Louis Althusser, Quentin Skinner, Benedetto Fontana ve Antonio Gramsci'nin görüşlerini de dikkate alarak analitik bağlamda değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu konu ile ilgili, ilk olarak Machiavelli'nin kendi eserleri ve bu eserlere ilişkin değerlendirmelerden faydalanıldı. ''Virtú, Fortuna'' gibi Machiavelli'nin felsefesinde önemli görülen kavramlar ele alındı. Sonrasında ise yukarıda ismi geçen düşünürlerin de Machiavelli'ye ilişkin belirttikleri görüşler incelendi. Bu çalışma, temelde Machiavelli'ye göre siyasetin doğasının, insanın doğasından bağımsız olamayacağını göstermekle beraber, siyasetin doğasının iktidarı koruma amacını da taşıdığını göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the controversial political philosophy thinkers, political teachings and ethical approaches such as Machiavelli from the antiquity to the modern period in an analytical context considering the views of Plato, Aristotle, Seneca, Farabi, Louis Althusser, Quentin Skinner, Benedetto Fontana and Antonio Gramsci. On this subject, Machiavelli's own works and evaluations of these works were first used. The concepts that are important in Machiavelli's philosophy such as ''Virtue, Fortuna'' were discussed. Afterwards, the opinions of the thinkers mentioned above about Machiavelli were examined. This study shows that, according to Machiavelli, basically the nature of politics cannot be independent of human nature, it also aims to show that the nature of politics has the purpose of protecting the power.