Silika aerojel ve pirinç kabuğu külünün tuğla özelliklerine etkisi
Effect of silica aerogel and rice husk ash on brick properties
  1. Tez No: 866239
  2. Yazar: ANAS KHALID MUKHTAR MAZIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Atıkların bertaraf edilmesi gerek ülke gerekse üretim yapan firmaların en büyük problemi haline gelmiştir. Bu problemin çözümü için sürekli yeni yollar ve farklı çözümler aranmaktadır. Son yıllarda, atıkların yapı malzemesi üretiminde kullanılması atık bertarafı için oldukça iyi bir yöntem olmuştur. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar hızla çoğalmaktadır. Bu çalışmada, tarımsal atık olan ve pirinç kabuğunun yakılması sonucu elde edilen pirinç kabuğu külü ve silika aerojelin tuğlanın özelliklerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, farklı oranlarda silika aerojel (%0.5, %1.0 ve %1.5) ve pirinç kabuğu külü (%10, %20 ve %30) kullanılarak tuğla üretimi yapılmıştır. Üretimi yapılan tuğla numunelerine suya doygun birim hacim ağırlık, porozite, kılcal su emme, ısı iletim katsayısı tayini, sülfat etkisi ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Çalışmada sonuç olarak, silika aerojel ve pirinç kabuğu külü oranının artmasıyla suya doygun birim hacim ağırlık ve porozite değerlerinin arttığı, basınç dayanımını ve kılcal su emme miktarının azaldığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, silika aerojel miktarının artması ısı iletim katsayısı azaltırken, pirinç kabuğu külü ikamesinin artması ısı iletim katsayısını arttırdığı görülmüştür. Üretilen bazı numunelerin (B1,B2,B3 ve B4) orta dayanımlı, bazı numunelerin (B5, B6 ve B7) az dayanımlı tuğla sınıfına girdiği görülmüştür. Ayrıca, pirinç kabuğu külü ve silika aerojelin tuğla üretimi için uygun ikame malzemesi ve atık bertarafı için iyi bir alternatif olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Disposal of waste has become the biggest problem of both the country and the manufacturing companies. New ways and different solutions are constantly being sought to solve this problem. In recent years, the use of waste in the production of building materials has become a very good method for waste disposal. Scientific studies on this subject are increasing rapidly. In this study, it was aimed to investigate of the effect on the properties of bricks of silica aerogel and rice husk ash, which are agricultural wastes and obtained by burning rice husk. For this purpose, bricks were produced using different amounts of silica aerogel (0.5%, 1.0% and 1.5%) and rice husk ash (10%, 20% and 30%). Water-saturated unit volume weight, porosity, capillary water absorption, heat conduction coefficient determination, sulfate effect and compressive strength tests were applied to the produced brick samples. As a result of the study, it was determined that as the ratio of silica aerogel and rice husk ash increased, the water-saturated unit volume weight and porosity values increased, and the compressive strength and capillary water absorption decreased. In addition, it has been observed that increasing the amount of silica aerogel reduces the heat conduction coefficient, while increasing the substitution of rice husk ash increases the heat conduction coefficient. It was seen that some of the samples produced (B1, B2, B3 and B4) were in the medium strength brick class, and some samples (B5, B6 and B7) were in the low strength brick class. Moreover, rice husk ash and silica airgel are considered to be suitable substitute material for brick production and a good alternative for waste disposal.