Eksponansiyel m-konveks fonksiyonlar sınıfı için çeşitli integral eşitsizlikler
Various integral inequalities for the exponentially m-convex function class
  1. Tez No: 866238
  2. Yazar: ESMA ARAS SAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, üstel tipli konveks fonksiyonlar incelenmiş ve yeni bir fonksiyon sınıfı olarak eksponansiyel m- konveks fonksiyonlar ortaya konmuştur. Bu tanımdan yola çıkarak çeşitli integral eşitsizlikler elde edilmiştir. Birinci kısım Giriş bölümünde konveks fonksiyonların tarihinden ve eksponansiyel konveks ile farklı türden eksponansiyel konveks fonksiyon sınıfları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci kısım Kuramsal Temeller bölümünde konveks fonksiyonlar, eksponansiyel konveks, eksponansiyel m-konveks fonksiyon tanımları ve çeşitli integral eşitsizliklerin tanımlarına yer verilmiştir. Üçüncü kısım Materyal ve Yöntem bölümünde eksponansiyel konveks ve eksponansiyel m- konveks fonksiyon sınıfları ile ilgili lemmalar ve bunlardan yola çıkılarak daha önce ispatlanmış teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü kısım Araştırma Bulguları bölümünde yeni bir eksponansiyel m- konveks fonksiyon tanımı verilmiş olup, bununla ilgili çeşitli integral eşitsizlikler içeren teorem ve ispatlarına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, exponential convex functions are examined and exponential m-convex functions are introduced as a new class of functions. Based on this definition, various integral inequalities are obtained. In the first part, Introduction, some information is given about the history of convex functions and the studies on exponential convex and different types of exponential convex function classes. In the second part, Theoretical Fundamentals, definitions of convex functions, exponential convex, exponential m-convex functions and various integral inequalities are given. In the third part, Materials and Methods, lemmas related to exponential convex and exponential m-convex function classes and theorems that have been proven previously. In the fourth section, Research Findings, a new exponential m-convex function definition is given, and its theorems and proofs containing various integral inequalities are given.