Çalışan ve çalışmayan kadınlarda hedonik açlık ile akdeniz diyetine uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between hedonic hunger and compliance with the mediterranean diet in working and non-working women
  1. Tez No: 866286
  2. Yazar: UĞUR SEVİM KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 18-65 yaş arası çalışan ve çalışmayan kadınlarda; hedonik açlık varlığı ile Akdeniz diyetine uyum düzeyinin karşılaştırılması ve hedonik açlık ile Akdeniz diyetine uyum durumunun; Beden Kütle İndeksi (BKI) (kg/m2), sigara kullanımı, alkol tüketimi, hızlı-hazır besin tüketimi ve öğün atlama gibi durumlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 200 kadın katılmıştır. Katılımcıların seçiminde çalışan ve çalışmayan kadınların sayısının eşit ve/veya yakın olmasına dikkat edilmiştir. Kadınların demografik verileri, beslenme bilgi düzeyleri ve alışkanlıkları ile ilgili veriler yüz yüze anket yöntemiyle alınmış olup; hedonik açlık düzeyleri 'Besin Gücü Ölçeği (BGÖ)' ve Akdeniz diyetine uyum düzeyleri ise 'Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS)' kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerinin analizi SPSS 23.0 programıyla yapılmıştır. Verilerinin analizi sonucunda kadınların toplamda %61,6'sının 18-34 yaş arası, %22,6'sının 35-49 yaş arası ve %15,7'sinin de 50-65 yaş arasında olduğu belirlenmiştir. Kadınların çoğunun yüksekokul mezunu olduğu, bu oranı lise mezunu olanların takip ettiği saptanmıştır. Kadınlardan %43,8'inin BKI (kg/m2) değerlerinin 25 ve üzerinde olduğu, %35,5'inin hızlı-hazır besin tükettiği, %42.0'sinin öğün atladığı, %37,5'inin kahvaltı yapmadığı belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, çalışan kadınların %74,0'ünde, çalışmayan kadınların %72,0'sinde hedonik açlık olduğu ve çalışan kadınların %48,0'inin, çalışmayan kadınların %42,0'sinin Akdeniz diyetine diğerlerinden daha düşük skorda uyum gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study included working and non-working women between the ages of 18-65; Comparison of the presence of hedonic hunger and the level of compliance with the Mediterranean diet and the status of hedonic hunger and compliance with the Mediterranean diet; It was planned and carried out to examine the relationship between Body Mass Index (BMI) (kg/m2), smoking, alcohol consumption, fast-food consumption and skipping meals. 200 women participated in the study. In the selection of participants, care was taken to ensure that the number of working and non-working women was equal and/or close. Data regarding women's demographic data, nutritional knowledge levels and habits were obtained by face-to-face survey method; Hedonic hunger levels were evaluated using the 'Nutritional Power Scale (NPS)' and compliance levels with the Mediterranean diet were evaluated using the 'Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS)'. Data analysis was done with SPSS 23.0 program. As a result of the analysis of the data, it was determined that a total of 61.6% of the women were between the ages of 18-34, 22.6% were between the ages of 35-49 and 15.7% were between the ages of 50-65. It was determined that most women were college graduates, followed by those who graduated from high school. 43.8% of the women had a BMI (kg/m2) value of 25 and above, 35.5% consumed fast-food, 42.0% skipped meals, 37.5% did not have breakfast. According to the research findings, According to the research findings, 74.0% of working women and 72.0% of non-working women have hedonic hunger, and 48.0% of working women and 42.0% of non-working women comply with the Mediterranean diet at a lower score than others. has been determined.