Sahipsiz hayvanların verdiği zararlardan idarenin sorumluluğu
The responsibility of the administration for damages caused by stray animals
- Tez No: 866363
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sahipsiz hayvanların verdiği zararlardan idarenin sorumluluğu konusu, sahipsiz hayvanların sebep olduğu sağlık ve çevre sorunları ile kişilere verebileceği bedensel zararlarla mücadele tedbirlerinin alınması ve uygulanabilirliği noktasında kamu hizmeti ve kolluk yönüyle değerlendirilmiştir. Bu çerçevede alınacak tedbirlerin sınırının“hayvan haklarının korunması”odaklı belirlenmesi hayvanların bir eşya olarak nitelendirilmesi anlayışından yaşayan bir can olarak kabul edilmesi anlayışının bir gereğidir. Zararların önlenmesinde idare ve kişilerin ortak projeler ile toplumu bilinçlendirici projeler üretmesi ve birlikte mücadele etmesi önemlidir. Ayrıca idarenin destekleme, özendirme faaliyetleri olarak da nitelendirilebilecek bu tür uygulamalar zararların önlenmesinde alınacak tedbirlerin daha verimli sonuçlar doğurabilmesini ve kamu hizmetlerinde sürdürülebilirliğin sağlanmasını temin edecektir.
Özet (Çeviri)
The issue that the responsibility of the administration arising from the damages caused by stray animals has been evaluated in terms of public service and law enforcement at the point of taking and implementing measures to combat the health and environmental problems caused by stray animals and the physical damages they may cause to individuals. In this framework, determining the limit of the measures to be taken with a focus on“protection of animal rights”is a requirement of the understanding of accepting animals as a living being from the understanding of characterizing them as a commodity. In the prevention of damages, it is important for the administration and individuals to produce joint projects and projects to raise awareness of the society and to fight together. In addition, such practices, which can also be characterized as support and encouragement activities of the administration, will ensure that the measures to be taken in the prevention of damages can produce more efficient results and ensure sustainability in public services.