Karizmatik liderliğin iş tatmini üzerine etkisi ve bir alan çalışması
The effect of charismatic leadership on job satisfaction and a field work
  1. Tez No: 866362
  2. Yazar: GİZEM FULYA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde, iş dünyasında hızla değişen dinamiklere ayak uydurmak ve etkin bir şekilde yönetim yapabilmek için liderliğin önemi giderek artmaktadır. Liderlik, özellikle yoğun çalışma temposu ve büyüyen nüfus gibi etkenlerle birlikte iş yaşamında merkezi bir role sahiptir. Aynı zamanda, günümüzde en çok araştırma yapılan konulardan biri olan iş tatmini, bireylerin çalıştıkları kuruma olan bağlılığı ve memnuniyeti açısından önemli bir yer tutmaktadır. Her örgüt, kendine özgü bir kültüre sahiptir ve liderin kurum içindeki davranışları, çalışanların kuruma yönelik tutumlarını etkileyerek önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı karizmatik liderliğin iş tatmini üzerindeki etkilerini anlamak ve bu ilişkiyi daha derinlemesine incelemektir. Araştırmanın veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmıştır. Buradan elde edilen veriler, SPSS 28 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, başta regresyon ve korelasyon olmak üzere tanımlayıcı istatistiki analizler geçerlilik ve güvenilirlik analizi, ve faktör analizi kullanılmıştır. Bu çalışma, liderlik tarzlarının iş tatmini üzerindeki etkilerini belirlemeye ve organizasyonlara liderlik geliştirme stratejileri sunmaya yönelik değerli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, leadership is becoming increasingly important in order to keep up with the rapidly changing dynamics in the business world and to manage effectively. Leadership has a central role in business life, especially with factors such as intense work tempo and growing population. At the same time, job satisfaction, which is one of the most researched topics today, has an important place in terms of individuals' commitment and satisfaction with the organization they work for. Each organization has a unique culture and the leader's behaviors within the organization play an important role by affecting the attitudes of employees towards the organization. Accordingly, the purpose of this study is to understand the effects of charismatic leadership on job satisfaction and to examine this relationship in more depth. Questionnaire method was used in the data collection process of the research. The data obtained from the questionnaire were analyzed using SPSS 28 package program. In these analyses, descriptive statistical analyses, especially regression and correlation, validity and reliability analysis, and factor analysis were used. This study aims to make a valuable contribution to determining the effects of leadership styles on job satisfaction and providing leadership development strategies to organizations.