Türkiye'de kültür politikaları ve Arabesk Müzik tartışmaları
Cultural policies and Arabesque Music debates in türkiye
  1. Tez No: 866374
  2. Yazar: BERNA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAŞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de 1960'lı yılların ikinci yarısında ilk izlerine rastlanılan arabesk müzik, yıllar içerisinde müzikolojik boyutunu aşarak, toplumsal yapının hemen her alanında etkisi görülen bir olgu haline dönüşmüştür. Arabesk müzik bu dönüşüm çemberinde toplumsal aktörler tarafından sürekli olarak anlamlandırılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Buna göre arabeskin ne olduğu, neyi temsil ettiği ve akıbeti gibi sorular üzerinden çok yönlü ve kapsamlı bir tartışma başlamıştır. Neticede bu müziğin varlığına ilişkin ortak bir mutabakata varılamaması, günümüze değin farklı alanların da bu müziği tartışma nesnesi olarak ele almasına neden olmuştur. Arabesk müziğin güncelliğini koruması elbette bahsedilen durumla sınırlı değildir. Keza bu müziğin, diğer müzik türleriyle eklemlenerek değişim ve dönüşümünü devam ettirmesi, güncel literatüre dahil olmasını kolaylaştıran durumlardan yalnızca bir tanesidir. Bu nedenle bu çalışmanın dayandığı varsayım; arabesk müziğin yaşadığı birtakım dönüşümler neticesinde bir soylulaşma kazandığı üzerinedir. Dolayısıyla çalışma kapsamında arabesk müziğe ilişkin farklı görüşlere yer verilerek, bu müziğin Türkiye'deki tarihsel serüvenini bir tartışma anlatısı üzerinden ele alma çabasına gidilmiştir. Keza bahsi geçen arabesk müzik tartışmalarının, çalışmanın varsayımını temellendirme noktasında büyük fayda sağlayacağı, nihayetinde ise arabeskin soylulaşma sürecinin net bir biçimde görüleceği düşünülmektedir. Çalışma yürütülürken nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmış, konuya ilişkin literatür ve arşiv taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first traces of arabesque music in Turkey were encountered in the second half of the 1960s, and over the years it has transcended its musicological dimension and become a phenomenon affecting almost every aspect of the social structure. Arabesque music has been constantly interpreted and explained by social actors within this circle of transformation. Accordingly, a multifaceted and comprehensive discussion on questions such as what arabesque is, what it represents and its fate has begun. As a result, the lack of a common consensus on the existence of this music has caused different fields to deal with this music as a subject of discussion until today. Of course, Arabesque music is not limited to the above-mentioned situation. Likewise, the fact that this music continues to change and transform by articulating with other music genres is just one of the situations that facilitate its inclusion in the current literature. Therefore, the assumption on which this study is based is that arabesque music has gained a gentrification as a result of certain transformations. For this reason, the study attempts to analyse the historical adventure of arabesque music in Turkey through a discussion narrative by including different views on arabesque music. Likewise, it is thought that the aforementioned discussions on arabesque music will be of great benefit in terms of grounding the assumption of the study and ultimately the process of gentrification of arabesque will be clearly seen. While conducting the study, qualitative research methods were used, literature and archive review were conducted.