Damızlık etlik piliç (Ross 308) yumurtalarına yumurta içi melatonin hormonu ve vitamin D3 uygulamasının, kuluçka performansı, civciv kalitesi, bazı bağışıklık ve stres parametreleri üzerine etkileri
Effects of intra-egg melatonin hormone and vitamin D3 application to breeding broiler chicken (Ross 308) eggs on hatching performance, chick quality, some immune and stress parameters
  1. Tez No: 866375
  2. Yazar: SEZGİN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, damızlık etlik piliç (Ross 308) yumurtalarına in ovo melatonin hormonu ve vitamin D3 uygulamasının, kuluçka performansı, civciv kalitesi, bazı bağışıklık ve stres parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, 35-40 haftalık yaştaki damızlık sürüden elde edilen yumurtalar kullanılarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde 6x2 faktöriyel deneme düzeninde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki uygulama gruplarında (UYG); UYG-1 (kontrol): yumurtaya herhangi bir işlem yapılmamıştır, UYG-2: yumurtaya sadece delme işlemi yapılmıştır, UYG-3: in ovo steril distile su (0,30 ml), UYG-4: in ovo melatonin hormonu (1 mg/0,30 ml), UYG-5: in ovo melatonin hormonu (1 mg/0,15 ml) ve vitamin D3 (100 IU/0,15 ml) birlikte, UYG-6: in ovo vitamin D3 (100 IU/0,30 ml) enjekte edilmiştir. Bu uygulama gruplarının (UYG) her biri içerisinde ise uygulama alt grupları (UAG); UAG-1: albumin içine (7. gün) ve UAG-2: yumurta sarı kesesine (18. gün) şeklinde oluşturulmuştur. Çalışmada, her bir bağımsız kuluçka uygulaması için 480 adet, bağımsız 3 kuluçka uygulaması için toplam 1440 adet yumurta kullanılmıştır. Kuluçkanın 7. ve 18. günlerinde uygulamalar öncesi döllülük kontrolü yapılmıştır. Kuluçka sonunda, çıkım günü kuluçka parametreleri civciv kalitesi ve bazı stres ve bağışıklık parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, üç bağımsız kuluçka uygulaması kapsamında, toplam 288 adet civcive 7 günlük dönemdeki yaşama gücüne ve büyüme ve gelişme performansına bakılmıştır. Toplam 48 adet civcivin bağışıklık sistemi ile ilişkili doku ve organ ağırlıkları ve oranları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda kuluçka sürecindeki embriyonik ölümler, kuluçka randımanı, çıkım randımanı, civciv çıkım ağırlığı, civciv kalitesi, rengi, ilk haftaya ait canlı ağırlık artışı, 7.
Özet (Çeviri)
The Effects on Hatching Performance, Chick Qualify, Some Immunity and Stress Parameters of in-ovo Melatonin and Vitamin D3 Application to Breeder Broiler Eggs in Incubation This study was conducted to determine the effects of in ovo application of melatonin hormone and vitamin D3 to breeder broiler chicken (Ross 308) eggs on hatching performance, chick quality, some immune and stress parameters. The study was carried out in a 6x2 factorial trial design at Malatya Turgut Özal University, using eggs obtained from a breeding flock aged 35-40 weeks. In the application groups (UYG) in the study; UYG-1 (control): no treatment was done to the egg, UYG-2: only drilling was done to the egg, UYG-3: in ovo sterile distilled water (0.30 ml), UYG-4: in ovo melatonin hormone (1 mg /0.30 ml), UYG-5: in ovo melatonin hormone (1 mg/0.15 ml) and vitamin D3 (100 IU/0.15 ml) together, UYG-6: in ovo vitamin D3 (100 IU/ 0.30 ml) was injected. Within each of these application groups (UYG), application subgroups (UYG); UAG-1: formed in the albumin (day 7) and UAG-2: formed in the yolk sac (day 18). In the study, 480 eggs for each independent incubation application, 3 independent incubation applications. A total of 1440 eggs were used for the Fertility control was performed before the applications on the 7th and 18th days of incubation. At the end of incubation, hatching day incubation parameters, chick quality and some stress and immunity parameters of the chicks were determined. In addition, within the scope of three independent incubation practices, a total of 288 chicks were cared for and fed throughout the 7-day growth period, and their viability and growth and development performance during this period were examined. The weights and proportions of tissues and organs related to the immune system of a total of 48 chicks were determined. As a result of the study, embryonic deaths during the incubation process, hatching efficiency, hatching efficiency, chick hatching weight, chick quality, color, first week live weight gain, 7th day chick weight, spleen weight and ratio (%), bursa fabricus ratio (%) and Malondialdehyde, Glutathione, Glutathione.