ChatGPT'nin kullanıcılar tarafından benimsenmesinin UTAUT modeli ile incelenmesi
Investigation of the adoption of ChatGPT by users with the UTAUT model
  1. Tez No: 866416
  2. Yazar: ABDULKADİR SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAMİL KABAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, ChatGPT'nin kullanıcılar tarafından benimsenmesini anlamak ve açıklamak üzere UTAUT (Unified Theory of Acceptance and Use of Technology) modelini temel almaktadır. UTAUT modeli, teknoloji benimseme süreçlerini anlamak için araştırmacalar tarafında yaygın olarak kullanılan bir teorik çerçeve sunmaktadır. Bu araştırma, ChatGPT'nin kullanıcılar arasında ne kadar kabul gördüğünü ve kullanıldığını belirlemek, benimseme faktörlerini analiz etmek ve modelin öngörü gücünü değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatür incelemesi, UTAUT modelinin temel bileşenlerinin yanı sıra benzer modellere de değinmiş olup, teknolojinin benimsenmesi üzerine tanımlamalar yapmıştır. Yapılan araştırma sonuçları edinilen bulgular doğrultusunda ChatGPT'nin kullanıcıların teknolojiyi benimseme süreçlerindeki rolünü daha iyi anlamamıza ve UTAUT modelinin bu bağlamdaki etkinliğini değerlendirmemize katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the UTAUT (Unified Theory of Acceptance and Use of Technology) model to understand and explain the adoption of ChatGPT by users. The UTAUT model provides a widely used theoretical framework for understanding technology adoption processes. This research aims to determine the extent of acceptance and usage of ChatGPT among users, analyze adoption factors, and evaluate the predictive power of the model. The literature review addresses the fundamental components of the UTAUT model as well as similar models, providing definitions related to technology adoption. The research findings will contribute to a better understanding of the role of ChatGPT in users' technology adoption processes and the effectiveness of the UTAUT model in this context.