İbnü'z-Zübeyr es-Sekafî ve Milâkü't-te'vîl adlı eseri
Ibn al-Zubayr al-Sakafi and their work named Milak al-ta'wil
- Tez No: 866475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Endülüs'te yetişen âlimlerden İbnü'z-Zübeyr es-Sekafî, İslâmî ilimlerin birçok dalında temayüz etmiş, değerli eserler ortaya koymuş ve yetiştirdiği öğrencilerle İslâm dünyasının ilmî mirasına eşsiz katkılarda bulunmuştur. Onun tefsîr ilminin önemli konularından olan lafzî müteşâbih âyetlerin yorumlanması meselesindeki özgün yorumlarını içeren Milâkü't-te'vîl eseri, kendisinden sonraki âlimlere referans olmuştur. Bu çalışmada ilk önce İbnü'z-Zübeyr'in hayatı ve ilmî konumu ele alındıktan sonra Milâkü't-te'vîl eserinin temel özellikleri ayrıntılarıyla birlikte ortaya konulmuştur. Daha sonra Milâkü't-te'vîl eserinin konu edindiği lafzî müteşâbih âyetlere dair İbnü'z-Zübeyr'in ortaya koyduğu özgün yorumları sistematik ve tematik bir biçimde başlıklar halinde değerlendirilerek eserin yazıldığı alandaki diğer eserlerden farklılığı ortaya çıkarılmıştır. Çalışmamız vesilesiyle Milâkü't-te'vîl eseri özelinde lafzî müteşâbih âyetlerdeki farklılıkların üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu olduğuna vurgu yapılmıştır. Ayrıca söz konusu âyetlerin belirlenmesi ve yorumlanmasında öznelliğin önemli bir faktör olduğu ve ortaya çıkan yorumların ilgili âyetlerin bulunduğu bağlam çerçevesinde düşünülerek değerlendirilmesi gerektiği gerçeğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Zubayr al-Sakafi, one of the scholars who grew up in Andalusia, distinguished himself in many branches of Islamic sciences, produced valuable works and made unique contributions to the scientific heritage of the Islamic world with the students he educated. His work Milak al-ta'wil, which contains his original comments on the interpretation of literal mutashabih verses, which is one of the important subjects of the science of tafsir, has been a reference for the scholars after him. In this study, firstly, the life and scientific position of Ibn al-Zubayr are discussed, and then the basic features of his work Milak al-ta'wil are revealed in detail. Later, the original comments put forward by Ibn al-Zubayr regarding the literal mutashabih verses of the work Milak al-ta'wil were evaluated systematically and thematically under headings, revealing the difference of the work from other works in the field in which it was written. On the occasion of our study, it was emphasized that the differences in literal mutashabih verses, specifically in the work of Milak al-ta'wil, are an important issue that should be considered. In addition, it has been concluded that subjectivity is an important factor in determining and interpreting the verses in question and that the resulting interpretations should be evaluated within the context of the relevant verses.