Blockchain based decentralized identity system for internet of things devices
Nesnelerin interneti cihazları için blokzincir tabanlı merkezi olmayan kimlik sistemi
- Tez No: 866492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
2025 yılına kadar dünya çapında 30 milyardan fazla IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazının olması beklenmektedir. Bu hızlı artış, ağ içerisindeki tüm cihazlar tarafından ortaklaşa kullanılabilen bir Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM) sistemi geliştirmeyi zorlaştırmaktır. Blokzincir teknolojisi, merkeziyetsizleştirme, değiştirilemezlik ve kriptografik özellikleri sayesinde IoT IAM sistemleri için umut verici bir çözüm sunmaktadır. Bu tez, akıllı sözleşmeleri kullanarak IoT için tamamen blokzincir tabanlı bir IAM ve güven değerlendirme çerçevesi önermektedir. Önerilen çerçeve, yetkilendirme, kimlik doğrulama, denetim ve kimlik yönetimi gibi temel IoT IAM işlevlerini merkeziyetsiz bir şekilde yeniden tasarlamaktadır. Ayrıca, geleneksel IoT IAM sistemlerinde bulunmayan, cihazların birbirlerinin güvenilirliğini değerlendirmelerine olanak tanıyan bir güven değerlendirme mekanizması da çerçeveye dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is estimated that there will be more than 30 billion IoT (Internet of Things) devices worldwide by 2025. This rapid increase makes it difficult to design an Identity and Access Management (IAM) system that can be used jointly by all devices within the network. Blockchain technology offers a promising solution for IoT IAM systems due to its decentralization, immutability and cryptographic features. This thesis proposes a fully blockchain-based IAM and trust assessment framework for IoT by utilizing smart contracts. The proposed framework redesigns core IoT IAM functions such as authorization, authentication, auditing, and identity management in a decentralized manner. Additionally, a trust assessment mechanism that allows devices to evaluate each other's trustworthiness, which is not available in traditional IoT IAM systems, is also included in the framework.