Ahmet Cevat Emre'nin 'Musahabât-ı Ahlâkiye, Sıhhiye, Medeniye, Vataniye, İnsaniye (4. Sene)' kitabının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Ahmet Cevat Emre's 'Musahabât-ı Ahlâkiye, Sıhhiye, Medeniye, Vataniye, İnsaniye (4th Grade)' examination of the book values education
  1. Tez No: 866491
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜLSÜM YİĞİTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ YANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Değerler bir toplumun iskeletidir. Toplumu ayakta tutan ve toplumun her bir ferdine kazandırılması gereken en temel unsurlardır. Bireye değer eğitimi öncelikle aile ortamında verilmekte, bireyin yaşadığı sosyal çevre de bu sürece dâhil olmaktadır. Ailede başlayan değerler eğitimi, bireyin okul hayatında da devam etmektedir. Bu nedenle toplumdaki aile faktörüne ve eğitim camiasına önemli vazifeler düşmektedir. Aile çocuğun içine doğduğu dünya olması hasebiyle çocuğa küçük yaşlarda verilmesi gereken temel maddi, manevi, milli ve ahlaki değerlerin kazandırılması vazifesini üstlenmektedir. Eğitim sistemi ise çocuğun ailede kazandığı bu değerlerin üzerine sistemli ve düzenli bir şekilde yeni değerler koyarak, değerlerin sürdürülebilirliğini arttırma görevini üstlenir. Eğitim sisteminin bu vazifesi sadece bugüne özgü değildir. Geçmişte de bu vazifeyi üstlenmiş, gelecekte de bu vazifeyi üstlenmeye hiç şüphesiz devam edecektir. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde daha çok edebi eserleri ile ön plana çıkan Ahmet Cevad Emre'nin iptidai mekteplerde okutulmak üzere kaleme aldığı“Musahabât-ı Ahlâkiye, Sıhhıye, Medeniye, Vataniye, İnsaniye (4. Sene)”adlı eseri incelenmiştir. Ahmet Cevat Emre, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşamış olan eğitimci, politikacı ve yazardır. Çalışmaya konu olan kitap, 1914'te Osmanlı eğitim müfredatında bulunan ve iptidai (ilkokul) mekteplerinde okutulmak üzere kaleme alınan bir eserdir. Kitapta ülkenin içinde bulunduğu durum içeriğe yansıtılmış, bu bağlamda bireylere vatan sevgisi, bağımsızlık, çalışkanlık, sorumluluk, adalet, tasarruf, saygı vb. değerlerin öğretimini kolaylaştıracak metinler özgün bir üslupla sunulmuştur.“Musahabât-ı Ahlâkiye, Sıhhıye, Medeniye, Vataniye, İnsaniye (4. Sene)”adlı eser, Osmanlı eğitim sisteminde hangi değerlerin bireye kazandırılmasının amaçlandığını göstermesi bakımından önem arz etmektedir. Bunun tespit edilmesi, günümüz eğitim sisteminde yer alan değerlerle karşılaştırılma yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Çalışma ayrıca bu açıdan önem arz etmektedir. Çalışmada öncelikle değerler eğitimi ve değer kavramlarına yönelik bilgi verilmiştir. Daha sonra yazarın hayatı, çalışmaları, eserlerine yönelik bilgiler verilmiştir. Eser günümüz harflerine çevrildikten sonra kitapta yer alan değer unsurları değerler eğitimi kapsamında incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda eserde yer alan metinler incelenmiş, değerlendirilmiş ve değerler eğitimi kapsamında sorumluluk, adalet, sabır, vatanseverlik, çalışkanlık, tasarruf, dürüstlük, aile birliğine önem verme, bağımsızlık, saygı, yardımseverlik gibi 11 değer bulgusuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Values are the skeleton of a society. They are the most fundamental elements that sustain society and must be acquired by every member of society. For this reason, the family factor in society and the education community have important duties. Since the family is the world into which the child is born, it undertakes the task of giving the child the basic material, spiritual, national and moral values that should be given to the child at an early age. The education system, on the other hand, undertakes the task of increasing the sustainability of values by systematically and regularly putting new values on these values that the child has laid the foundation for in the family. This task of the education system is not unique to today. It has undertaken this in the past and will undoubtedly continue to do so in the future. The work discussed in this study was written by Ahmet Cevat Emre, a Turkish educator, politician, writer and many other versatile personalities at a time when the Ottorman Empire was going through one of its most difficult periods, to be included in the education curricuhum and to be taught in iptidai(primary) schools in 1914. In the book, the current situation of the country is reflected in the content, and in this context, texts that will facilitate the teaching of values such as love for homeland, independence, diligence, responsibility, justice, thrift, respect, etc. are presented in an original style. In the research, Ahmet Cevat Emre's“Musahabât-ı Ahlâkiye, Sıhhıye, Medeniye, Vataniye, İnsaniye (4th Grade)”is an important work in terms of the importance of Values Education and revealing the Values discussed in the past. In the study, first of all, information about Values Education and value caoncepts was given. Then, information about the author's life, Works and Works were given, and after the work was transcribed into Latin letters, the book was analyzed in terms of value elements within the scope of Values Education. As a result of the analysis, 11 value findings were found within the scope of Values Education.