Süreç içi envanterin azaltılması için üretim kontrol sistemlerinin karşılaştırılması: Havacılık sektöründe bir uygulama çalışması
Comparison of production control systems to reduce work-in process inventory: An application in aviation industry
- Tez No: 866500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜKSEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez kapsamında, üretim planlama faaliyetlerini gerçekleştirirken sahip olunan kısıtlı kaynakların en iyi şekilde kullanılması, planlama sonucunda elde edilecek üretim parametrelerinin izlenmesi ve üretim miktarından oluşabilecek sapmaların etkisinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada son yıllarda literatürde sıklıkla incelenen hibrit üretim sistemlerinin gerçek üretim senaryolarındaki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Üretim sistemlerinin kısıtları incelenerek planlama dönemi boyunca üretim miktarının en büyüklenmesi için matematiksel model oluşturulmuştur. Matematiksel model ile toplam ara stok miktarı, istasyonların maksimum ve minimum üretim miktarları, istasyonların maksimum ve minimum ara stok miktarları, aylık stoklar, komponentlerin üretim oranları incelenmiştir. Ayrıca sevkiyat hedeflerine eşit ve sevkiyat hedeflerine eşit ya da daha fazla üretim yapılmasını sağlayan kısıtlar eklenerek elde edilen çıktılar ele alınan gerçek sistemin performansını değerlendirmek için kullanılmıştır. Üç farklı senaryonun itme, çekme ve hibrit sistemler ile verdiği çıktılar değerlendirilmektedir. Üretim planlarının tam uyumu her zaman mümkün olmadığından üretim miktarından gerçekleşecek sapmaların müşteri hedeflerine uyumdaki etkisinin de incelenmesi amacıyla bir simülasyon modeli tasarlanmıştır. Simülasyon modeli tasarlanırken üretim miktarının sapması için kullanılan farklı değişiklik katsayıları ile müşteri hedeflerinin karşılanma oranları hesaplanmıştır. Belirli senaryolar için hibrit üretim sistemlerinin alternatif olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the objective is to use the scarce of resources in production planning activities in the most efficient way, to monitor the production parameters obtained as a result of production planning and to analyze the effects of the deviations from the production amount. The study aims to examine the effect of hybrid production systems, which have been frequently studied in the literature in recent years, in real life production scenarios. By examining the constraints of the production systems, a mathematical model was constructed to maximize the production amount during the planning period. With the mathematical model, the outputs were analyzed for total work-in process inventory, the maximum and minimum production amounts of the stations, the maximum and minimum work-in-process amounts of the stations, monthly stocks, the ratio of the components produced, and the constraints that ensure production to be at least the shipment targets were also examined. To evaluate the performance of the underlying real system the outputs of three different scenarios were evaluated together through push, pull and hybrid production systems. Since full compliance with production plans is not always possible, a simulation model was designed to examine the effects of deviations from production quantities on compliance with customer targets. While designing the simulation model, the production amounts to meet customer targets were generated using different production deviation parameters. It has been evaluated that hybrid production systems can be used as an alternative for certain scenarios.