Vazo resimleri ışığında Antik Yunan savaş aletleri
Ancient Greek warfare equipment in light of vase paintings
- Tez No: 866528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAN HASDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
MÖ 8. Yüzyılda Yunan polislerinde askeri düzenlerde önemli bir değişim yaşanmıştır. Bu değişimlerin bir sonucu olarak askeri düzenler artık soyluların yanında orta ve alt sınıfların da katılımıyla yeniden tanımlanmıştır. Bu dönemde hoplit sınıfının doğumu gerçekleşmiş ve silah teknolojiler büyük bir önem kazanmıştır. Antik Yunan toplumunun sosyal hayatının ve günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası olan savaş pek çok sanat ve zanaat dalında ni bırakmıştır. İlk miğfer ve kalkanlar temsilleri Geç Geometrik Dönem Attika vazoları üzerindeki basit kompozisyonlarda ortaya çıkar. Siyah figür tekniğinin icadı ile birlikte miğfer, zırh ve silah gibi ekipmanlar belirli konu ve tasvirler içinde tüm çeşitlilikleri ile çizilmeye başlamıştır. Kırmızı figür stili ressamlara daha detaylı ve özgür çalışabilmeleri için yeni teknik avantajlar sunmuştur. Siyah figür stilindeki basmakalıp sahneler yerlerini kırmızı figürdeki detay ve konu çeşitliliği yönlerinden çok daha geniş olan yenilerine bırakmıştır. Böylece askeri sınıfların teçhizat ve silahlarının ayırt edici detaylarını kronolojik olarak takip etmek daha kolay hale gelmiştir. Bu tezin amacı, Antik Yunan askeri techizat ve silahlarını siyah ve kırmızı figürlü vazoları kronolojik bir düzen içinde takip ederek araştırmak ve onları tipolojik olarak sınıflamaktır.
Özet (Çeviri)
In the 8th century BCE, there was a significant transformation in military formations among Greek city-states. As a consequence of these changes, the military formations was redefined with participation of lower and middle classes along with the nobles. In this time of change, the birth of hoplite class occurred and the weapon technology gained a great importance. The warfare, which was an integral part of the daily and social life of Ancient Greek society, left it traces in many areas of art and artisanship. The first shield and helmet representations appear in simple compositions on Attic vases in the Late Geometric Period. With the creation of the black-figure technique, equipment like helmet, armour and weapons started to be drawn in all varieties within certain subjects and imagery. The red-figure style offered new technique advantages to painters to perform more detailed and free. Stereotypical scenes on the black-figure style were replaced by new ones the diversity of which was wider from the point of details and subject in the red-figure. So, it has become easier to follow hallmarks and details of equipment and weapons of military classes chronologically. The goal of this study is to investigate the Ancient Greek military equipment and weapons and to classify them typologically by following the black and red-figured vases in chronological order.