Açıkta glayöl yetiştiriciliğinde belirli tarihlerde dikilen farklı çeşitlerin gelişme süreleri kalite ve verimlerine ait verilerin saptanması üzerine araştırmalar
- Tez No: 3475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
48 ÖZET Kesme çiçek üretiminde yetiştiricinin iyi gelir elde et mesi için çiçeğin verim ve kalitesi yanında kültür süresinin- de bilinmesi büyük önem taşır. Bu konuya sınırlı da olsa katkıda bulunabilmek için ye tiştiricinin koşulları da dikkate alınarak, belirli tarih - lerde dikilen farklı çeşitlerin gelişmelerine ait gecikme süreleri saptanarak, yetiştiriciye yararlı olmak amaçlanmış tır. Denemelerde 6-8 cm. çevre uzunluğuna sahip ; erkenci u Hunting Song“, ”Peter Pears“ çeşitleri ile ortacı ”Jack sonville Gold“ ve ”White Goddes " çeşitleri kullanılmış tır. Bunlara ait sürme ve kesim süreleri, çiçek sapı, flo - ret sayıları ve vazoda dayanma süreleri incelenmiştir. Çeşitlerin sürme süreleri arasında önemli bir fark olma masına rağmen erkenci çeşitlerin ortacı çeşitlere göre daha kısa sürede kesildikleri ve gelişme sürelerine bağlı olarak daha kısa çiçek sapı oluşturdukları belirlenmiştir. Floret sayısı bakımından çeşitler arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Bu özellik uzun sap oluşturan çe şitler için kalite düşürücü bir faktördür. Çeşitler arasında vazoda dayanma süreleri bakımından ya pılan LSD testine göre önemli bir fark bulunamamasına rağmen ortacı çeşitler, erkenci çeşitlere göre daha uzun süre vazo da dayanmıştır.
Özet (Çeviri)
49 S U M M A B Y In cut flower production, for a better profit, it has great importance for the producer to know the date of the culture besides output and quality. It was aimed to help the producer by taking into con sideration the producers growing conditions by determi - ning the delaying dates related to the development of the various cultivars which were planted in certain dates. In the researches,“ Hunting Song ”and“Peter Pears ”early flowering cultivars which have 6-8 centimeters of circumference,“ Jacksonville Gold ”and“ White Goddess ”which are middle-early flowering cultivars were used. Even though, there wasn' t any important difference between the initiation periods of the kinds it was determined that the early flowering cultivars were cut in shorter time than the middle-early flowering cultivars and related to their developing periods it was seen that these cultivars have shorter stems. Even though, there wasn't any important difference between the cultivars, according to the enduring periods, it was seen that the middle-early flowering cultivers endured longer than the early flowering ones.