Arterio-venöz kanülasyon uygulamalarında girişimlerin değerlendirilmesi
The Determination of arterio-venous cannulations approach of the hemodialysis nurses
  1. Tez No: 86664
  2. Yazar: NERMİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
68 ÖZET Araştırma, hemodiyaliz hemşirelerinin A- V kanülasyonu uygulayış biçimini be lirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamına, SSK Nişantaşı Diyaliz Merkezi, Marmara Üniversitesi Has tanesi Diyaliz Ünitesi, İstanbul Başkent Üniversitesi Diyaliz Ünitesi ve İstanbul Üniver sitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Diyaliz Ünitesinden toplam (50) hemşire alınmıştır. Veri toplama aracı olarak bir anket formu ve A-V kanülasyon işlem kontrol listesi kullanılmıştır. Anket formu olarak hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 1 1 sorudan oluşan bir form ve literatür bilgisi doğrultusunda tarafımızdan geliştirilen 47 sorudan oluşan“A-V kanülasyon işlem kontrol listesi”kullanılmıştır. Anket formundaki ve A-V kanülasyon işlem kontrol listesindeki verilerin yüzdelik dağılımları hesaplanmış, Anket formundaki yaş, eğitim düzeyi, çalıştığı kurum, ünitede çalışma yılı, severek çalışma, hizmet içi eğitim alma (HİE), hemodiyaliz le ilgili bilgi edinme araçları gibi değişkenlerle, A-V kanülasyon işlem kontrol listesinde ki 47 soru Pearson x2 (ki-kare) (chi-square) ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; yüzdeliklerden ve Pearson x2 (ki-kare) testinden yararlanılmıştır. Kurumlar arasında (SSK ve Üniversite Hastanesi Diyaliz Ünitesinde) A-V kanülas- yonun uygulanmasında aralarında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı farkların bu lunduğu tespit edilmiş, yaş, ünitede çalışma yılı, severek çalışma, HİE alma gibi değiş kenlere bakıldığında ise fark görülmemiştir. Elde edilen sonuçlar, A-V kanülasyon uygu lamasının işlem öncesi aşamasında (hemşirelerin el yıkama, koruyucu önlem alma, asep-69 tik tekniğe uyma, vital bulguların alınması, lokal anestezi uygulaması gibi ) kurumlar arasında ve öğrenim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiş, işlemin uygulanması aşamasında (hemşirelerin turnike uygulama, A-V fistül iğnelerinin hazırlanması, kontrollerinin yapılması, iğne yerleştirme tekniği, iğnelerin emniyetinin sağlanması) ise kurumlar arasında ileri derecede anlamlı farklar tespit edilmemiş, işlem öncesi aşamasına göre, hemşirelerin büyük çoğunluğunun literatürle paralellik gösterdiği saptanmıştır. Kurumlar arasında öğrenim durumlarına, ünitede çalışma yıllarına ve HİE alma durumlarına göre bir fark tespit edilememiştir. İşlem sonrası aşamasında ise (iğnele rin çıkarılması, kanama kontrolünün yapılması, iğne yerleşim yerlerinin kapatılması, has ta üniteden ayrılmadan önce thrill ve üfürüm kontrolünün yapılması, komplikasyonlar oluşmuşsa çözümlenmesi gibi) kurumlar arasında anlamlı farklar tespit edilmiş olup, öğrenim durumları, ünitede çalışma yıllan ve HİE alma durumlarına göre bir fark tespit edilememiştir. A-V kanülasyon uygulamasının literatür doğrultusunda geliştirilen bir standartı olması gerektiği, bu standartm belirli aralıklarla kontrol edilip, gelişen ve değişen yenilik lere göre uygun hale dönüştürülmesi ve tüm diyaliz ünitelerinde uygulanabilir olmasının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This study has been arranged for the determination of arteriovenous cannulation approach of the hemodialysis nurses. Total 50 nurses from SSK Nişantaşı Dialysis Center, Marmara University Hos pital Dialysis Unit, İstanbul Başkent University Dialysis Unit and İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Dialysis Unit were included into scope of the research. A poll form and an Arteriovenous Cannulation Procedure Control Schedule was used as data collecting medium. The poll form consisted a form of 1 1 questions which aimed to determinate the sociodemographic properties of the nurses and total 47 questions of Arteriovenous Cannulation Procedure Control Schedule which was improved by us, with the use of literature was performed. For evaluations of the data acquired, the percentage distribution of the poll form and the Arteriovenous Cannulation Procedure Control Schedule data were calculated. Like the variables as age, education, job's institution, the working period in the unit, working willingly, education in business, erudition acquirement sources for hemodialy- sis,the 47 questions in the Arteriovenous Cannulation Procedure Control Schedule were critisized statistically by Pearson x2 test. In statistical terms, highly significant differences were found between the insti tutions (SSK and University Dialysis Center) in respect of the implementation of Arte riovenous Cannulation, where as no difference was observed with regard to variables such as age, working period in the unit, working willingly, in-job training status, etc. According to the data acquired, statistically significant differences were found between the institutions and with regard to the education, in the pre-implementation stage of Arteriovenous Cannulation procedure (such as nurses washing their hands, taking pro tective measures, complying with the aseptic technique, taking vital signs, local anaest hesia, etc.) whereas no major statistically significant differences were found between the institutions and with regard to the education, in the stage of implementation of the procedure (tourniquet application by the nurses, preparation of the Arteriovenous71 Cannulation fistula needles, needle puncture technique, securing the needles) and it was found that a great majority of the nurses acted in compliance with the relevant literature in comparison with the pre-implementation stage of the procedure. No difference was found among the institutions in terms of education, working period in the unit and in- job training status. In the post-implementation stage (removing the needles, controlling bleeding, closing needle puncture areas, performing thrill and bruit checks before the patient is discharged from the unit, treatment of the complications, if any) on the other hand, significant differences were found among the institutions, in terms of education, working period in the unit and in-job training status. It is suggested in this study that Arteriovenous Cannulation procedure should have a standard which is developed in line with the relevant literature, that the said standard should be controlled with certain intervals and updated to conform to the developments and changes due to innovations and that it should be ensured to be applicable to all dialysis units.