Seri hibrid araçların minimum enerji tüketim stratejisinin geliştirilmesi
Development of an energy consumption minimization strategy for series hybrid vehicle
  1. Tez No: 866685
  2. Yazar: MEHMET GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEVZİ BABA, DR. AHU ECE HARTAVİ KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ulaşım türleri arasında en üst sırada ise karayolu ulaşımı gelmektedir. Karayolu taşımacılığı artan talepler ve gelişmekte olan ülkelerin büyümekte olan ekonomisinde her geçen gün daha da etkili bir aktör haline gelmiştir. Dünyadaki otomotiv üretimine bakıldığında hali hazırda piyasada 1 milyar otomobilin yer aldığı ve bu sayının 2050 yılında 2,5 milyara ulaşması öngörülmektedir. Ayrıca yakıt tüketimi ve emisyon oranı 1970 yılından bu yana %78 artmıştır. Bu durumun mevcut geleneksel araçların üretilmesine devam edilmesi durumunda yakıt tüketiminin, emisyonun, gürültü kirliliğinin ve yakıt fiyatlarının artması gibi bir takım olumsuz etkileri de beraberinde getireceği açıktır. Bu durum hükümetlerin ve birçok çevre dostu kuruluşların, yakıt tüketimi ve zararlı gaz emisyonu salınımı ile ilgili daha sıkı standartlar hazırlamalarına neden olmuştur. Gittikçe sıkılaşan yakıt ekonomisi ve gaz emisyonları kriterleri, otomotiv üreticilerini verimliliği arttıracak ve emisyon salınımını en aza indirgeyecek yeni teknolojiler geliştirmeye teşvik etmiştir. Gerçekleştirilen araştırma çalışmaları enerji krizini çözmede ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı etkilerinin azaltılmasında Elektrikli Araçların (EA) ideal bir çözüm olduğunu net bir biçimde ortaya koymuştur. Araçların elektrifikasyonu her ne kadar önemli olsa da mevcut batarya teknolojisinin yetersizliğinden dolayı 10-15 yıl içerisinde hibrid araçların pazara daha hakim olması beklenmektedir. Hibrid araçlar arasında ise menzil sorunun en düşük olduğu araç konfigürasyonu seri hibrid araçlardır. Bu bağlamda teknojiyi takip edebilmek ve enerji sorununu azaltmak amacıyla bu çalışma kapsamında seri hibrid araçların enerji tüketimi minimizasyon algoritması geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Road transportation is the highest among the transportation types. Road transport has become a more and more influential actor with increasing demands and a growing economy of developing countries. Looking at the automotive production in the world, it is estimated that there are already 1 billion cars in the market and this number will reach 2.5 billion in 2050. Fuel consumption and emissions have also increased by 78% since 1970. If this situation continues to produce existing traditional vehicles, it is clear that fuel consumption, emissions, noise pollution and fuel prices will increase. This has led the governments and many other eco-friendly organizations to develop stricter standards of fuel consumption and emission of harmful gas emissions. Increasingly tightening fuel economy and gas emissions criteria have encouraged automotive manufacturers to develop new technologies that will improve efficiency and minimize emissions emissions. The research studies carried out clearly show that Electric Vehicles (EA) is the ideal solution for reducing the energy crisis and reducing the greenhouse gas effects that cause global warming. Although the electrification of the vehicles is important, hybrid vehicles are expected to dominate the market in 10-15 years due to the inadequacy of existing battery technology. Among hybrid vehicles, the vehicle configuration with the lowest range problem is serial hybrid vehicles. In this context, energy consumption minimization algorithm of serial hybrid vehicles will be developed within the scope of this study in order to follow the technology and decrease the energy problem.