Akademisyenlerin anılarında Türkiye'nin üniversite serüveni (1933-1960)
Turkey's university adventure in the memoirs of academicians (1933-1960)
  1. Tez No: 866686
  2. Yazar: MERVE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'nin toplumsal dönüşümünde önemli bir rol oynayan üniversite kavramının tarihsel açıdan incelenmesi, kavramsal ve olgusal olarak üniversitenin özgürlük durumlarını ele alır. Bu durum, öğretim konularının yanı sıra ekonomik ve sosyal konuları da içermektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nda 2. Mahmut döneminden itibaren başlayan değişim ve dönüşüm süreci, Darülfünun'la birlikte izlenir. Darülfünunda, yetersizliklerin görülmesiyle Türkiye'nin eğitim alanında modernleşme sürecine girmesini sağlamıştır. Bu reformlar, özellikle akademisyenleri politik ve eğitim alanındaki kültürel değişimlerin merkezine yerleştirmiştir. Akademisyenlerin yaşadıkları deneyimler, özellikle 2. Dünya Savaşı öncesi Türkiye'ye getirilen Alman bilim adamlarının etkisiyle Türkiye üniversite tarihine yeni bir bakış açısı getirmiştir. Demokrat Parti iktidarı döneminde, akademisyenlerin 1960 darbesine yönelik bakış açıları anılarda yansımıştır. Türkiye'deki yükseköğretimin gelişimi ve dönüşüm serüveni, akademisyenlerin anılarıyla birlikte detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The historical examination of the concept of university, which plays an important role in Turkey's social transformation, deals with the freedom of the university conceptually and factually. This subtlety includes economic and social issues as well as educational issues. The process of change and transformation that started in the Ottoman Empire after the reign of Mahmud II is followed together with Darülfünun. Darülfünun enabled Turkey to enter the modernization process in the field of education when the inadequacies were seen. These reforms have placed academics, in particular, at the center of cultural changes in politics and education. The experiences of academics, especially with the influence of German scientists brought to Turkey after World War II, have brought a new perspective to Turkish university history. During the Democratic Party rule, academics' perspectives on the 1960 coup were reflected in memories. The development and transformation adventure of higher education in Turkey has been examined in detail along with the memories of academics.