Securitization of migration through disinformation: The Brexit case
Göçün dezenformasyon ile güvenlikleştirilmesi: Brexit vakası
  1. Tez No: 866698
  2. Yazar: YAREN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM AKGÜL AÇIKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası göç, yirminci yüzyılın ortalarından itibaren Avrupa gündeminde önemli bir konu haline gelmiştir. Değişen küresel ortam, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bu olguya ilişkin anlayışı dönüştürmüş ve güvenlik kavramının geleneksel ön kabullerine meydan okumuştur. Bu değişen ortamda göç, özellikle 1970'lerden itibaren Avrupa'da güvenlik perspektifleri çerçevesinde ele alınmaya başlanmıştır. Göçün Avrupa'da bir güvenlik tehditi olarak inşa edilmesinde dezenformasyon, olguyu çarpıtılmış anlatılar ve bilgiler aracılığıyla güvenlik çerçevesi içinde sunarak önemli bir rol oynamıştır. Hem dezenformasyon kullanımının hem de göçün güvenlikleştirilmesinin odak noktası olan Birleşik Krallık'taki Brexit, Britanya tarihinin en önemli referandumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Referandum kampanyalarının farklı aktörleri arasında yer alan Vote Leave kampanyası liderleri, anlatılarında dezenformasyonu kullanarak göçü gündemlerinin ön sıralarına taşımışlardır. Bu çalışma, Brexit referandum kampanyaları sırasında (20 Şubat-22 Haziran 2016) göçün Vote Leave kampanyası tarafından dezenformasyon yoluyla nasıl güvenlikleştirildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Analizde, Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisinin temel ilkeleri, söz edimi metodolojisi kullanılarak uygulanmıştır. Güvenlikleştirici aktörler tarafından yapılan açıklamalar, bu teorinin temel unsurları açısından incelenmiştir. Çalışma, Vote Leave kampanyasının göçü çarpıtılmış veya yanıltıcı bilgilerle Birleşik Krallık'ın sınır ve ekonomik güvenliğine yönelik bir tehdit olarak sunduğunu göstermektedir. Dahası, güvenlikleştirici aktörler uygun acil durum önlemlerinin alınmasını talep etmiştir. Bu bağlamda, Vote Leave kampanyası Brexit referandumu kampanyaları sırasında dezenformasyon yoluyla göçü başarılı bir şekilde güvenlikleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
International migration has become a crucial subject for the European agenda from the mid-twentieth century onwards. The changing global environment has transformed the understanding of the phenomenon after World War II and has challenged the traditional pre-sumptions of the security concept. In this shifting landscape, migration started to be framed within security perspectives in Europe, especially from the 1970s onwards. In constructing migration as a security threat in Europe, disinformation has played a significant role by presenting the phenomenon in the security framework through distorted narratives and information. As a focal point of both the use of disinformation and securitization of migration, Brexit in the United Kingdom has been considered one of the most significant referendums in British history. Among different actors in the referendum campaigns, Vote Leave campaign leaders have prioritized migration in their agenda by using disinformation in their narratives. This study aims to investigate how migration was securitized through disinformation by the Vote Leave campaign during the Brexit referendum campaigns (20th February-22nd June 2016). In the analysis, the fundamental tenets of Copenhagen School's securitization theory are applied by carrying out its speech act methodology. The statements made by the securitizing actors are examined for the key elements of this theory. The study indicates that the Vote Leave campaign presented migration through distorted or misleading information as a threat to the border and economic security of the United Kingdom. Moreover, securitizing actors demanded that the appropriate emergency measures be taken. In this regard, the Vote Leave campaign securitized migration through disinformation during the Brexit referendum campaigns successfully.