Charging station placement for electric vehicles by using fahp and k-means clustering
Bahp ve k-means kümeleme kullanılarak elektrikli araçlar için şarj istasyonu yerleşimi
  1. Tez No: 866870
  2. Yazar: KÜBRA OKTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖÇKEN, DOÇ. DR. ASLI BORU İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda, trafikteki araç sayısında hızlı bir artış gözlemlenmiş ve araçlardan salınan zararlı gazların yayılması da artmıştır. Hava kirliliği ve küresel ısınma gibi sorunlar özellikle metropollerde arttıkça, fosil yakıtların kullanımı yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak ve geliştirmek neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. Oluşan hava kirliliğini ve doğaya verdiği zararı azaltmak için gaz emisyonlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmakta ve elektrikli araçların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların çoğu elektrikli araçların çevre dostu bir yaklaşım sergilediğini ve yaşam kalitesini arttırdığını vurgulamaktadır. Türkiye ve dünya genelinde elektrikli araçların giderek artan kullanımıyla birlikte, yolda kolayca erişilebilir şarj istasyonlarının bulunmaması sorunu ortaya çıkmıştır. Şarj istasyonlarının kurulması için en uygun konumların belirlenmesinde çeşitli kriterler dikkate alınmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'un 7 farklı ilçesi ele alınmış ve şarj istasyonlarının en uygun konumlarını belirlemek için Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi (BAHY)kullanılarak kriterlerin ve alternatiflerin önem düzeyleri belirlenmiştir. Son olarak, seçilen ilçedeki aday lokasyonlar arasında kümeleme ile küme merkezlerine en yakın optimal lokasyonlar belirlenmiştir. Bu çalışma, elektrikli araç şarj istasyonlarının yerlerini belirlemede Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) ve K-means tekniklerinin kullanıldığı kapsamlı bir yaklaşımı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a rapid increase has been observed in the number of vehicles in traffic, as well as the spread of harmful gases released from vehicles. As problems such as air pollution and global warming increase, especially in metropolises, it has become almost imperative to increase and develop the use of renewable energy resources instead of using fossil fuels. In order to reduce this air pollution and the damage it causes to nature, studies are carried out to reduce gas emissions, and studies are directed towards the development of electric vehicles. Most of these studies emphasize that electric vehicles demonstrate an environmentally friendly approach and enhance quality of life. With the increasing use of electric vehicles both in Türkiye and worldwide, the problem of finding easily accessible charging stations on the road has become apparent. Several criteria are considered in determining the optimal locations for the installation of charging stations. In this study, seven different districts of Istanbul were considered, and the importance levels of criteria and alternatives were determined using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) method to identify the most suitable locations for charging stations. Finally, optimal locations wereselected by clustering among the candidate locations in the selected districts. This study represents a comprehensive approach using Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) and Kmeans techniques to determine the locations of electric vehicle charging stations.